dureri si ameteli de cap

09-02-2008
anamarie
Nu este medic/terapeut
anamarie
De mai bine de 6 luni am ameteli si dureri de cap, in special la ceafa..am facut mai multe investigatii: analize da sange( biochimie, hematologie; sumar urina ) au iesit in limite normale; am facut deasemenea investigatii la cap crezand ca am ceva la cap (EEG, computer tomograf, radiografie cervicala) toate au iesit bine insa durerile de cap si ametelile inca persista...nu inteleg de ce ;am fost si la neurolog pt ca am simtit niste furnicaturii sau intepeturii prin corp..medicul neurolog nu mi-a pus niciun diagnostic insa mi-a dat sa iau carbamazepin timp de 3 luni si coaxil..l-am luat si m-am simtit mai bine. acum aceleasi simptome..nu stiu ce sa fac..daca nu mi-au pus niciun diagnostic de ce inca mai am aceste simptome..tin sa mentionez ca am 26 de ani, nu fumez, am o viata activa, ma odihnesc suficient si cu toate astea ma simt slabita, obosita mai mereu si plus de asta simt si o durere in partea dreapta sub coasta si uneori si in partea stanga sub coasta, mi-am facut o ecografie abdominala totala si medicu mi-a zis ca am gaze intestinale..poate si de asta ma simt si balonata in special dupa ce maninc. E posibil ca starea mea generala sa se datoreze acestor probleme cu intestinele.. sau e altceva. Nu stiu poate cineva de pe acest forum sa ma lamureasca si pe mine..
10 comentarii
0
09-02-2008, ora 00:00
Dr. Marina Prunea
Medicina de familie
Dr. Marina Prunea
Cu tranzitul intestinal cum stai? Starile de constipatie dau si astfel de simptome ( nu ma refer la furnicaturi sau la semne neurologice, ci doar la starile de apatie, discomfort abdominal, dureri de cap cu aspect de cefalee.).
0
10-02-2008, ora 00:00
anamarie
Nu este medic/terapeut
anamarie
cu tranzitul nu prea stau bine..uneori sunt constipata, fac cu dificultate, alteori nu sunt, insa fecalele au o culoare nu prea obisnuita, au o culoare mai inchisa, am dureri abdominale, ma simt balonata..nu stiu e ceva cu mine pt ca mai acum 6 luni de zile nu aveam nimic
0
11-02-2008, ora 00:00
cami76
Nu este medic/terapeut
cami76
calcemia si magnezemia cum sint ?toate aceste simptome pot fi si pe un deficit de Ca si Mg.Ai incercat sa iei?Poate te ajuta.
0
14-02-2008, ora 00:00
anamarie
Nu este medic/terapeut
anamarie
am deficit de calciu dar nu si de magneziu si nu stiu daca de la asta am simptomele astea eu tot mi-am facut analize si au iesit bune..chiar nu stiu ce sa fac in continuare ca ma ingrijoreaza starea mea generala..poate cineva sa ma elucideze si pe mine
0
30-04-2008, ora 00:00
Marie-ali
Nu este medic/terapeut
Marie-ali
am aceleasi simptome ca si tine, ai reusit sa afli ce ai sau ai gasit un tratament care sa te faca sa te simti mai bine? Eu m-am confruntat cu aceasta durere pentru prima data acum 6 luni de zile, a revenit dupa 3 si acum dupa 2 luni, timp in care am umblat de la un doctor la altul, fie neurlog fie pshiatru, toti imi spun ca este o depresie, oboseala, stres, imi dau vitamine:magneziu, calciu si antidepresive:frontin, remeron, anxiar etc, ma simt bine atat timp cat le iau, dar durerile de cap reapar.Spre deosebire de tine eu nu am facut tomografie pentru ca i-am intrebat pe toti daca este cazul sa o fac si mi s-a spus ca nu, dar in final o s-o fac si pe asta, si apoi ???
0
28-10-2008, ora 20:40
alice-piticot
Nu este medic/terapeut
alice-piticot
am si eu o durere de cap in spate (ceafa) mai mereu aproximativ de juma de an, am fost la medic si pur si simplu nu stia sa-mi zica ce am, un pic de ajutor din parteavoastra va rog.
0
10-03-2009, ora 22:41
raluca
Nu este medic/terapeut
raluca
de trei luni iau coaxil si tot de atunci am o durere in ceafa ca o apasare, uneori vine de la stomac, sau din capul pieptului ca si cand ma roade stomacul.Mentionez ca de 14 ani am facut atacuri de panica, am facut tratament cu seroxat, xanax, produse homeopate, dar viata mea este f.stresanta, psihoterapie, atacurile de panica au disparut, reusesc sa le opresc, prin psihoterapia care am invat o, dar acum cele mai noi simptome sunt : durere de cap in ceafa, simt ca o caldura foarte mare in partea de sus a spatelui, ma inrosesc la fata si pe piept.numai portiunea de la gat si deasupra sanilor.si imi arde f tare tare spatele si ceafa.Am uitat sa spun ca am 40 ani, nu sunt la menopauza, am un ciclu regulat.Am o stare de oboseala mai pronuntata, si o insomnie, de fapt adorm f greu.Uneori am cosmaruri.Tensiunea cea mai mare a fost 13 cu 8, a(am aparat de tensiune), iar pulsul este frecvent 76-80-87-90, iar seara cand ma culc apar niste palpitatii nesuferite.In orice pozitie stau culcata apar aceste palpitatii care me deranjeaza si nu ma lasa sa dorm.Dimineata ma trezesc bine, si pe parcursul zilei incep sa ma ia aceste dureri de cap in ceafa si aceste calduri, mi se inrosesc urechile si obrajii.As dori sa stiu ce mi se intampla.Nu beau cafea, m am lasat de fumat de 5 ani, dar acum am inceput sa fumesz cam 2 tigari pe zi.Multumesc pentru ajutor.
0
22-02-2011, ora 10:25
ade_andre18
Nu este medic/terapeut
ade_andre18
Buna anamarie! ai gasit raspuns la simtomele tale? am exact aceleasi simtome:dureri in ceafa, greturi, cateodata frisoane si mai nou dureri sub coasta stanga? tin sa mentionez ca am 24 de ani, nu fumez si nu beau cafea. am facut analizele si nu mi-a iesit decat o infectie urinara pe care acum o tratez. ce imi recomanzi?
0
19-03-2011, ora 09:12
csanda
Nu este medic/terapeut
csanda
Buna, legat de dureri as vrea si eu un raspuns daca se poate la o problema pe care o are sotul meu, are o durere in cosul pieptului care radiaza in spate si sub coasta stanga spre umar in permanenta de ceva timp si -a facut analizele si au iesit in limite normale in afara de colesterol =285, si creatinina la limita superioara (acum trei am a facut o colica renala si a facut 2 litotriti pt eliminarea pietrelor), a facut endoscopie si a iesit o gastrita antrala, a facut raza cu bariu la stomac sa vada daca nu are hiernie hiatala si nu are, iar diacnosticul a fost stomac cu cascada posterioara, iar el zice sa nu fie probleme la pancreas, amilaza este 34, in abdomenul sau este un zogomot de parca fierbe ceva tot timpul, la ecograf a iesit steatoza hepatica ficat gras, splina globuloasa, colicist cu pereti ingrosati, a urmat un tratament cu Redigest 2 pastile de 3 ori pe zi timp de trei saptamani s-a deranjat la burta si are scaune dese si moi.D-na doctor i-a prescris nexium de 20mg 1 comprimat pe zi, spasmomen 2/zi, uriclar 3/zi, silimarina forte 1/zi, milurit 2/zi, dupa ce a luat s-a deranjat din nou la stomac, ce ar putea fi.
0
13-01-2012, ora 00:06
dinu956
Nu este medic/terapeut
dinu956
Doresc si eu un mic sfat.Am dureri de talpi in special dimineata cind ma trezesc si ma scol din pat calc parca as calca pe coji de nuci nu stiu ce sa iau sau sa fac ma poate ajuta cineva ?Cu multumiri astept un raspuns.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.