dureri-san

19-02-2009
madalici
Nu este medic/terapeut
madalici
Buna-ziua!

Am 26 de ani si in urma cu 1 an jumate am fost diagnosticata cu chist ovarian pentru care am primit ca tratament administrarea de contraceptive orale Diane 35 pentru cel putin 9 luni. In timpul administrarii nu am avut nici un fel de reactii adverse, doar in unele luni mai simteam niste dureri la nivelul sanilor care i simteam mai greoi cu aprox 5 zile inaintea menstruatie. Dupa 11 luni de administrare am facut control ginecologic mi s-a spus ca chisturile au disparut si am intrerupt administrarea Diane 35 pentru o luna dupa care am inceput-o din nou (doctorul a spus ca pot sa le folosesc in continuare).
Deci am reinceput administrarea si acum dupa 6 luni de la reincepere (nu am avut nici un fel de probleme) cand inca mai am 2 pastilutze din aceasta folie, dar cu 10 zile inainte de ziua normala a venirii "menstruatiei" am inceput sa am niste dureri de intensitate mult mai mare in sanul drept, care acum s-au mutat si la sanul stang. Am inceput sa ma sperii, parca simt si niste dureri la nivelul oaselor in spate si in mana.
Sunt destul de speriata, initial am crezut ca sunt dureri de dinaintea "menstrei", dar am inceput sa citesc pe net tot felul de probleme si m-am speriat.
Eu stau in austria si doctorii mei care ii consult pt probleme ginecologice sunt in ro. Am fost si aici la un doctor ginecolog din cauza unei urgente si ma gandesc daca ar trebui sa merg la un consult imediat sau sa astept sa vad daca durerile mai persista si dupa menstruatie.
PLus ca ma gandesc ca ar trebui sa opresc diane 35, poate ele pot fi cauza?

ce ma sfatuiti?
va multumesc anticipat.
multa sanatate,
madalina
2 comentarii
0
19-02-2009, ora 14:38
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Mai mult ca sigur aceste anticonceptionale Diane 35, care sunt foarte, poate chiar cele mai puternice contraceptive, sunt cauza!!!Si eu am patit la fel, dar exact la fel!!!In 2000 am plecat cu sotul meu la el in tara si acolo nu am gasit anticonceptionalele care le foloseam eu si singurele care erau mai bune, erau aceste Diane35.Le-am luat cam 2 ani de zile, timp in care am dezvoltat o durere la sanul stang, defapt e mai degraba ca un junghi...Si de atunci, din anul 2002 pana in prezent, am facut zeci de ecografii mamare, tratamente peste tratamente si nu am nimic!Un medic mi-a spus ca acele contraceptive mi-a dereglat ceva in corp, dar nu stiu ce, pt ca analizele hormonale sunt ok.Si in ziua de azi mai am aceasta jena la san.Eu zic sa renunti la ele si sa consulti un medic endocrinolog, sa iti faci pt orice eventualitate ecografie mamara, niste analize hormonale si poate ca acolo in Austria se gasesc tratamente mai eficiente, pt ca in Romania sunt...dar...fara efect, cel putin in cazul meu ;)
Numai bine
0
19-02-2009, ora 15:10
madalici
Nu este medic/terapeut
madalici
da ideea e ca pe mine junghiurile astea ma incearca si in spate si in mana cumva in spate.
plus ca nu se observa nimic la nivelul sanilor.
si eu dupa 1 an de luat am fost la medic la control si nu aveam nimic de la ele.
deci nu le-am luat fara aviz medical.

o sa merg maine la un consult, se poate sa fie si ceva raceala, eu fac inot si zilele astea i ff frig in austria.
multumesc mult pentru pareri.
multa sanatate,
madalina
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici