durere zona lombara scrot stanga

28-01-2014
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Buna ziua de 2 luni am dureri lombare usoare, e ca un junghi deasupra fesa stanga si coboara cateodata spre scrot partea stanga, toate astea in urma unui efort mai mare.Dimineata cand ma trezesc totul e foarte bine iar peste se instaleaza aceasta durere usoara (jena)chiar daca nu fac efort.Sunt zile cand aproape nu am nimic.
Intrebarea mea este e posibil ca aceasta durere lombara ce trece prin abdoman si ajunge in scrot stanga (mai exact epididim) sa fie cauzata de aceasta Pensare posterioara la nivel L5-S1?
Va rog din suflet spunetimi unde sa ma mai duc si ce control sa mai fac?
Am facut radiografie coloana si rezultatul e urmatorul;
Fara osificari heterotope vizibile radiografic la nivelul corpilor vertebrali lombari radiografiati
Pensare posterioara la nivel L5-S1
Am facut si echografie reno-vezico-prostatica si testicul bilateral
Rezultat
ambii rinichi-dimensiuni normale, paranechim pastrat fara staza pielo-caliceala, fara imagini de calculi.Vezica urinara in semirepletie, contur net.
Prostata 29/36 mm, structura omogena.
Ambele testicule-dimensiuni si structura in limite normale.
Fara acumulari patologice la nivelul vaginalei bilateral
Multumesc
4 comentarii
0
28-01-2014, ora 20:37
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
Te poti adresa unui urolog poti avea nisip sau pietre la rinichi nu toti medicii care fac radiografii le si vad in functie de localizare sau de aparatul folosit.
0
28-01-2014, ora 20:45
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
exact la urolog am apelat prima data, iar el ma trimis sa fac acele analize, am revenit la dansul cu rezultatul si mi-a zis ca din punct de vedere urologic nu am nimic si ca ar fi posibil ca aceasta durere sa fie de la acea pensare posterioara la nivel L5-S1 si uite asa durerea continua, nu stiu cui sa ma mai adresez.
0
29-01-2014, ora 02:45
Dr. Petre Muresan
Medicina de familie, Cluj-Napoca
Dr. Petre Muresan
De unde vine durerea din zona lombara ? Da, e posibil ca durerea dumneavoastra sa vina de la acea pensare. Consider ca informatiile pe care le da radiografia sunt insuficiente si ca ar fi nevoie de un RMN de coloana lombara. Va recomand sa consultati un medic balneolog si in functie de ceea ce va spune RMN-ul, daca va fi nevoie si un medic neurochirurg. Astept vesti de la dumneavoastra. Astept sa discutam despre variantele de tratament dupa ce vom avea rezultatul RMN.
Cu stima :
dr Petre Muresan
0
29-01-2014, ora 07:30
iulian2014
Nu este medic/terapeut
iulian2014
Durerea (junghiul) este deasupra osului coxal stanga mai spre coloana iar cand apas in zona L5 durerea se accentuiaza.Va multumesc.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •