durere si usturime la urinare

15-09-2009
anastacia
Nu este medic/terapeut
anastacia
Bune ziua! de ceva vreme ma confrunt cu o problema, a inceput camd de vreo 3 sapt cand am avut un contact sexual neprotejat.La inceput a fost doar o mancarime usoara si durere cand urinam (parca nu reuseam sa urinez tot sau pana la capat) acum a ramas doar sa nu pot urina tot sau cel putin am senzatia asta.Mentionez ca nu merg des la toaleta dar si cand trebuie sa ma duc nu pot amana, chiar si azinoapte m-am trezit pt ca nu mai puteam tine si parca ma durea.Prietenului meu i-am spus ce mi se intampla si a mers la medic si-a facut analize si nu are nimic, eu in schimb nu pot merge pt ca sunt in strainatate si nu am asigurare, mi-am luat ceva ovule de la farmacie care contin clotrimazol dar am folosit doar o singura seara din cauza ca mi-a venit ciclul ulterior, va rog frumos sa ma ajutati nu stiu ce sa fac, mi-am facut si bai cu ceai de musetel sa mai ameliorat dar revine iarasi, va multumesc!
7 comentarii
0
16-09-2009, ora 17:00
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In ce tara esti ? Trebuie sa stiu ca sa-ti spun ce sa iei de la farmacie.
0
16-09-2009, ora 19:40
anastacia
Nu este medic/terapeut
anastacia
Ma aflu in austria, vreau sa mai adaug ca am si o scurgere urat mirositoare uneori incolora alteori usor galbuie, va multumesc din suflet!!
0
16-09-2009, ora 20:39
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Floxal 400 mg de doua ori pe zi impreuna cu Bactrim tot de doua ori pe zi timp de 10 zile. Un antiseptic urinar, Uraseptine granule [ 4 lingurite pe zi, dizolvate in jumatate pahar de apa ; nu toate odata, la 6 ore ] si ovulele [ Macmiror este foarte bun ].Tratamentul cu ovule trebuie reluat dupa ciclu, pui seara unul si nu te ridici din pat o ora; nu te speli decat a doua zi dupa pranz. Pe perioada tratamentului nu ai voie de relatii sexuale.Scrie toate aceste medicamente pe o hartie si mergi la farmacie.Numai bine!
0
17-09-2009, ora 07:53
anastacia
Nu este medic/terapeut
anastacia
Multumesc din suflet, azi o sa merg la farmacie sa incerc, sper sa reusesc pt ca nu se dau medicamente fara reteta!Puteti sa-mi spuneti de la ce mi se intampla asa ceva si ce poate fi...in cazul in care nu primesc medicamentele trebuie sa ma intorc in tara, e grav?...
0
17-09-2009, ora 16:56
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu este grav, ai o infectie urinara si una genitala vechi cam de o luna dupa cum povestesti tu.Daca antibioticul Floxal nu ti-l da de la farmacie ia restul si incepe terapia numai cu Bactrim si Uraseptine. dar sa mai incerci la doua -trei farmacii caci unele dau altele nu fara reteta.Daca prietenul tau are asigurare ar putea el sa mearga la medicul lui si sa-i spuna ca urineaza des, cu usturime si antibioticul de pe reteta lui il iei tu.Nu are rost pentru cateva pastile sa vii in tara.
0
15-12-2009, ora 19:42
cristinaaaaaa
Nu este medic/terapeut
cristinaaaaaa
buna ziua am si eu o problema si as dorii sa ma ajutati cu un sfat daca se poate
am o usoara usturime cand urinez si un miros al urinei usor urat iar in timpul actului sexual am aceelasi tip de jena.va rog chiar as dorii un raspuns va multumes
0
27-03-2014, ora 09:47
RalucaMM
Nu este medic/terapeut
RalucaMM
Buna ziua
Va rog frumos sa ma ajutati si pe mine cu un sfat sau o parere.
De 4 saptamani ma confrunt cu o senzatie inconfortabila de usturime, durere, arsura la urinare si dupa. De fapt, aceasta senzatie o am in permanenta insa este mai puternica atunci cand urinez. Am luat antibiotice (Augumentin) crezand ca e cistita iar durerea a disparut in timpul tratamentului dar a aparut imediat dupa terminarea acestuia. Am consumat multe lichide si am facut bai dese (deoarece in apa simt ca se mai calmeaza durerea) si pentru 2, 3 zile durerea disparuse insa acum a reaparut din nou. Nu inteleg ce ar putea fi insa incep sa nu o mai suport si la doctor imi e greu sa merg deoarece sunt venita in Bucuresti singura si nu cunosc momentan pe nimeni. Va rog mult sa ma ajutati.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum poți preveni infecțiile urinare?
  •