durere usoara si senzatie de presiune in urechi

15-05-2015
ika03
Nu este medic/terapeut
ika03
Buna seara, am treizeci de ani si ma confrunt cu o problema care imi da batai de cap.Din totdeauna am suferit de dureri de cap mai ales toamna si primavara, dar cu paracetamol trecea.In urma cu doua luni au inceput obisnuitele dureri de cap (de obicei le am pe partea stanga)dar cu o diferenta, am inceput sa simt un disconfort la urechea stanga, simteam o durere usoara in interior, o senzatie de presiune si un zgomot ca si cum cineva mi-ar ciocani in interiorul urechii.Am fost la orl si mi-a zis ca nu am nimic la ureche si ca ar fi sindromul tempero mandibular si am o deviatie usoara de sept nasal.Problema e ca dupa cinci zile de la consult a inceput si urechea dreapta sa ma doara usor si sa simt acea usoara, senzatia de presiune si acel zgomot.Tin sa mentionez ca de ceva vreme simt un mucus in spatele nasului care trebuie sal inghit, nul pot elimina iar din nas nu am secretii.Sa mai confruntat cineva cu aceasta problema?Mentionez ca acum am dureri usoare de cap in zona fruntii si intre ochi, iar cand respir mai ales dim simt un disconfort in nari.
6 comentarii
0
15-05-2015, ora 19:23
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 consult stomatologie si tratamentul problemelor( artroza temporomandibulara tine de ei..sau de maxilo-facial)
2. Radiografie SAF sa stii daca este si sinuzita sau nu
3 citeste ce am scris pe forum despre refluxul gastro-esofagian si cum duce el la formarea mucusului pe faringe
4 verifici tensiunea arteriala mai des...dereglarile..duc la dureri de cap
0
16-05-2015, ora 00:46
ika03
Nu este medic/terapeut
ika03
Am facut o radiografie la cererea medicului orl-ist la craniu si la sinusuri.Mi-a zis ca nu am sinuzita.Mentionez ca examinarea la medic mi sa parut destul de banala, sa uitat in urechi nas si gat cu o lanterna si cam atat.Sa caut un alt orl-ist?Mucusul despre care v-am scris il simt ca vine de sus din nas.Mi sa intanplat de cateva ori sa ma trezesc in gura cu o bobita alba urat mirositoare.Ce ar putea fi?Va multumesc pt timpul acordat.
0
17-05-2015, ora 21:17
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
analizeza si investigheaza ce am scris la punctul 3
0
22-05-2015, ora 23:12
ika03
Nu este medic/terapeut
ika03
Revin cu o precizare, acum pocniturile din urechea stanga s-au mutat la urechea dreapta si sunt foarte enervante.acum nu mai am dureri de cap dar aceste pocnituri ma scot din sarite.Am observat ca sunt mai intense cand casc. Imi cer scuze pt deranj...dar ma ingrijoreaza aceste pocnituri.
0
03-06-2015, ora 18:38
lavra
Nu este medic/terapeut
lavra
Buna seara, am 22 ani si de ceva timp ma confunt cu o problema. Acum un an am avut o perioada in care vomitam foarte des, chiar si varsaturi autoprovocate, iar acum stiu ca a fost cea mai mare prostie si greseala. Acum simt o durere in zona gatului, (undeva la nivelul esofagului) in partea dreapta si o presiune constanta in ureghea dreapta. Nu am dificultati la inghitire, dar simt un disconfort cand beau ceva fierbinte. Am facut examen ORL si mi s-a spus ca nu am nimic, desi la mine simtomele persista. Va rog sa ma indrupati ce alte analize as putea face si cu ce afectiune se asociaza simtomele mele. Mulumesc
0
04-06-2015, ora 10:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
citeste ce am scris depsre Esofagita de reflux si Faringita iritativa
trebuie sa faci un tranzit baritat esofagian si consult la gastrologie
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul