durere ureche stanga

04-06-2009
mmarra
Nu este medic/terapeut
mmarra
Buna ziua!
De ceva timp am dureri de cap in partea stanga si cred eu ca pleaca de la urechea stanga (pentru ca atunci cand au inceput simteam o senzatie ciudata in ureche, nu neaparat de durere si mai ales in mijloacele de transport in comun - un fel de "sunetul nisipului sub apa" ; ulterior am avut si intepaturi in ureche, trecatoare, fara scurgeri). Problema e ca uneori ma doare doar capul (niste dureri intepatoare), alteori ma doare doar in gat si cateodata durerea persista la ochiul stang. Recunosc ca citesc mult, dar nu cred sa ma doara doar un ochi din cauza asta. Astazi am observat ca mi s-a inflamat ganglionul stang de dupa ureche si e dureros la atingere. Simt cum durerea se duce usor spre omoplatul stang.
Am durerile astea de vreo 2-3 saptamani, insa ele vin si trec, iar acum nu mai sunt atat de suparatoare ca la inceput, cand ma durea si capul f puternic. Nu am fost racita, decat foarte putin prin ianuarie.
Ce imi sugerati?
7 comentarii
0
04-06-2009, ora 11:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
sa tevada un stomatolog. daca este OK cu dantura.. trebue sa mergi la Neurologie.. ce ai descris seamana cu Neuralgie.. posibil de la aer conditionat sau curent!
0
07-04-2011, ora 20:43
rubenn
Nu este medic/terapeut
rubenn
buna ziua!!! de ieri ma doare urechea stanga, mai ales cand amestesc sau cand o apas!! de auzit aud bine cu ea si nu imi curge nici un lichid din ureche!!! ce imi recomanda-ti???
0
15-04-2011, ora 18:43
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Buna ziua domnul doctor. Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat. Din vara anului si pana acum am avut 6 otite bacteriene din ce mi-au spus doctorii la care am fost, 5 la urechea dreapta si 1 la urechea stanga. Am fost la 3 medici diferiti care nu m-au ajutat deloc. Mi-au dat tratament si atat...ultimul fiind antibiotice CIPROFLOXACIN, Rivanol, Ketonal si picaturi Garasone. Infectia nu este purulenta, Niciodata nu mi-a curs urechea...doar se inflameaza si ma doare foarte tare. Tine cam intre o saptamana si doua saptamani aceste simptome. Dupa prima otita am avut foarte mare grija de igiena urechilor...fara betisoare in ureche, fara degete in ureche, fara sampon, apa..doar dupa baie le uscam putin cu feonul dar degeaba, incepe sa-mi apara din ce in ce mai des aceste infectii. Nu stiu daca asta ar putea fi problema dar din cauza ca nu pot sa respir bine cu fata in sus eu stau cam 12 ore din 24 culcata pe partea dreapta (sunt imobilizata la pat) cu o presiune destul de mare pe ureche. Nu am facut nici un fel de analize pentru ca doctorii la care am fost nu au considerat ca ar fi nevoie. Multumesc frumos si sper sa ma ajutati cu un sfat sau sa-mi spuneti ce analize sa fac, sa descopar care este cauza acestor infectii.
0
15-04-2011, ora 20:03
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. urechile trebuie bine, bine uscate cu feonul, intradevar nu trebuei spalate cu apa si sterse cu betisoare
2. trebuie sa aveti grija la alimentatie si la faptul ca sa aveti scaun zilnic.. toxinele ramase uin organizm cauta sa fie aruncate din organizm prion piele si produc otite externe
3 faceti analiza la glicemie
4 local puteti pune in ureche vata imbibata in biter suedez si tinuta pana se usuca ( 5-7) min
0
15-04-2011, ora 20:14
Gabriela1986
Nu este medic/terapeut
Gabriela1986
Multumesc mult domnul doctor, o sa urmez sfatul dvs si o sa fac si analiza la glicemie dupa care o sa va spun rezultatul. O seara buna.
0
08-11-2012, ora 02:59
kristina2012
Nu este medic/terapeut
kristina2012
Domnule doctor, am aceeasi problema ca doamna de mai sus, Gabriela1986, mi se inflameaza foarte des urechile de vreo 2 ani mai intens, am fost si la orl si am primit acelasi raspuns ca doamne, numai ca mi-a dat ca tratament niste picaturi betapioptal, care mi-a spus ca sunt bune si pt urechi si aulin. Eu mi-am mai dat si cu alte picaturi luate de mine de la farmacie, otic solution, care au fost mai eficiente. Mentionez ca nu folosesc betigase de urechi.
De asemnea am scaun zilnic. Astfel, imi voi face niste analize la glicemie si ce-mi mai recomandati ?
Va multumesc anticipat si va doresc multa sanatate!
0
08-11-2012, ora 03:01
kristina2012
Nu este medic/terapeut
kristina2012
Mai adaug faptul ca am niste masele de minte care trebuie sa le scot, dar care nu ma dor. Poate avea vreo legatura? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.