durere ureche si maxilar

22-02-2010
laurentiuonc
Nu este medic/terapeut
laurentiuonc
cam de o saptamana m-am trezit cu o durere de ureche dreapta suportabila, impreuna cu maxilarul.am incercat sa iau ceva antiinflamator, deoarece m-am gandit ca m-a tras curentul. in ultimul timp durererea de maxilar s-a intensificat avand un fel de crize care au trecut cu acel antiinflamator. durerea a ramas sacaitoare atat de maxilar cat si de ureche, precizez ca ma deranjeaza frigul simtindu-ma mai bine cu o caciula pe cap, iar din ureche se pare ca imi curge un lichid.
unde sa merg? la orl sau la stomatolog? e posibil sa fie nevralgie de trigemen?
22 comentarii
0
23-02-2010, ora 08:09
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
trebue sa mergi si la ORL.. si la stomato.
la ORL.. sa vada ce este acel lichid( posibil un dop de ceara )
si cred ca la stomato o sa gasesti cauza durerilor !
0
23-02-2010, ora 16:59
laurentiuonc
Nu este medic/terapeut
laurentiuonc
am fost la stomatolog, am facut o radiografie in zona, diagnosticul dansului a fost de nevralgie. mi-a recomandat sa iau diclofenac la 1 la 8 ore si sa astept. cel mai grav este ca durerile sunt mai mari in special cand stau culcat in pat.in rest doar sacaitoaresi cateva crize.
sa mai merg la neurolog? sa iau carbamazepina?(vad ca asta ar fii tratamentul in cazul nevralgiei de trigemen). sau sa iau diclofenac si sa astept?
0
23-02-2010, ora 17:35
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
neuralgiile.. se caracterizeaza prin dureri ca fulgerul.. intense si de scurta durata..
ajuta Lyrica... sau carbamazepina
0
23-02-2010, ora 18:21
laurentiuonc
Nu este medic/terapeut
laurentiuonc
stiu ca am mai avut nevralgie intercostala, am luat paduden si nu am mai avut probleme. chiar asa de grav sa fie? iau carbamazepina, iar dupa o perioada de timp sa reapara aceste dureri? sau numai cand ma "trage curentul"?
ma cam ingrozesc cand vad despre ce e vorba. citesc ca nevralgia de trigemen apare in special la femei si mai frecvent la cele peste 60 ani, iar rar 40-60. eu sunt barbat si am 23 ani. e posibil sa am asa ceva sau pur si simplu m-a tras curentul si o sa imi treaca dupa tratament?
0
03-01-2011, ora 17:49
mihaela.10
Nu este medic/terapeut
mihaela.10
buna ziua domnule doctor!vreau sa va spun k am o durere cumplita de maxilar in partea stanga sub ureche si cateodata nici nu pot mesteca.am fost la medic si ma diafnozticat q nevralgie de trigermen, am luat tratamentul corespunzator dar durerea sa ameliorat putin, nu a trecut.ce as putea sa fac?precizez ca am aproape un an de zile de cand am aceasta problema!va multumesc
0
03-01-2011, ora 19:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
un nconsult la Maxilo_ facial o sa te ajute.
problema este la dantura si la articulatia temporomandibulara
0
14-03-2013, ora 18:44
AnonimA.
Nu este medic/terapeut
AnonimA.
Buna seara! De vreo 2 saltamani am dureri insubortabile la nivelul maxilarului(dreapta jos) ce se prelungesc pana in spate, la cap si gat. Nu pot mesteca, nu pot deschide gura larg, nu pot intoarce capul fara sa simt o durere intensa. Mentionez ca am doar 18 ani. Va rog sa ma ajutati, inainte sa ajung la medic. Multumesc!
0
15-03-2013, ora 12:10
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
urgent la Stomatolog
dupa care o sa stii daca e cazul si de ORL..sau Balneologie
0
26-02-2015, ora 21:59
razvan08
Nu este medic/terapeut
razvan08
Buna seara, am o intrebare. Am o durere de maxilar de 2 zile, aceasta este a 2 zi, e posibil sa fie ceva trecator(am dormit intro pozitie gresita) sau e ceva serios?
0
19-10-2015, ora 20:59
Oanac20
Nu este medic/terapeut
Oanac20
Buna seara. Si eu am cam aceeasi problema. Am fost la stomato. Mi am tratat/ scos ce a fost nevoie. Dupa 4-5zile de la extractie ma luat durerea intepatoare de ureche- maxilar. Cand iradiaza spre gat, cand spre tampla. Nu stiu unde sa ma indrept. O fi nevralgie de trigemen? Momentam imi pun picaturi otocalm in ureche si iau ketonal duo. Durerea este foarte sacaitoare dar nu toata perioada zilei. Sa fie si o greseala medicala de la stomato, sa nu fi executat anestezia corect si sa imi fi atins un nerv???
0
20-10-2015, ora 08:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
initial faci consult ORL.. sa vada timpanul sui gatul..sa se pronunte medicul daca este acolo inflamatie sau duirerea radiza de pe maxilar si te intorci la stomato
0
06-07-2016, ora 19:51
DL
Nu este medic/terapeut
DL
Bună ziua, Acum ceva timp, din grabă, am folosit un prosop pentru a şterge urechea în care intrase apă.Am simţit o durere puternică, am zis atunci că sigur s-a întâmplat ceva şi va trebui să merg la medic.Acum este chiar un imperativ, mi-am făcut programare însă nu s-a putut mai devreme de săptămâna viitoare.Vreau să ştiu ce pot face până atunci.Simt un uşor discomfort în urechea stângă, dar ce este mai grav este că mă doare maxilarul, nu pot deschide gura, când o fac se aude un fel de trosnet.Nu ştiu dacă are vreo legătură cu obturaţia de canal făcută iarna trecută, doctoriţa a depăşit puţin şi m-am trezit acasă cu ser şi sânge rezidual curgând prin nară.
0
06-07-2016, ora 20:36
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1 este posibil ca in ureche sa fie un dop de cerumen dur.. care la deschiderea maxilarului... atinge articulatia si doare
in acest caz.. trebuie sa fie si auzul diminuat
juta apa oxigenata cate5 -6 pic pentru 5 minute, pusa calda in ureche si dupa sters urechea cu servetel de hartie si uscata in nterior cu uscatorul de par
asa se mai elimina din dopul de cerumen pana ajungi la ORL
2 DAR... poate fi o problema serioasa entara care doar da durere in ureche
in acest caz auzul ramane bun
si ecazul urgent de stomatolog
0
13-10-2016, ora 06:25
Eduard dirlescu
Nu este medic/terapeut
Eduard dirlescu
Bună ziua, am o durere insuportabila de ureche și maxilar, am pus picături, am fost la medic, spunându-mi ca am doar un dop, nu ar fi semne de infecție, sa nu îmi fac griji, dar nu îmi poate spune cauza durerilor, ideea e ca nu sunt în România și sunt puțin preocupat, nu pot dormi de durere, nu îmi pot atinge urechea, la cald parca mai dispare din durere, aud bine, sunt deja la a treia zi!Va mulțumesc!
0
13-10-2016, ora 08:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
mergi la stomatolog
0
14-02-2018, ora 01:00
Dana Vesa
Nu este medic/terapeut
Dana Vesa
Am 15 ani și am dureri îngrozitoare de ureche. mă înțeapă, mă ustura și mă frige urechea medie. va rog frumos, ajutati-ma ! e 01:00 și nu pot sa dorm. plâng de durere.ce pot sa fac la moment sa mă lese durerea?
0
14-02-2018, ora 14:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru Viitor
orice durere puternica de ureche.. trebuie sa fie in casa un antiinflamator puternic ( paracetamol, tramadol)
si picaturi pentru urechi cu lidocaina
dar Consult ORL este Obligatoriu a doua zi.. ca sa stii cauza durerilor
0
15-11-2018, ora 12:30
Gabipopescu
Nu este medic/terapeut
Gabipopescu
Buna ziua
Anul trecut, cand s-a racit vremea, am inceput sa am dureri la articulatia maxilarului ce se intindeau spre ureche, tampla, masele.
Am observat ca aceste dureri apar cand stau in frig sau vant.
Am fost la ORL, a zis ca totul e ok.
Am fost la stomatologie, a zist ca totul e ok. (Am facut si radiografie).
Am fost la neurologie, a zis ca nu e nevralgie de trigemen si la radiografie si CT a iesit totul ok.
Cand a venit primavara durerile au incetat.
Acum, ca s-a racit vremea, au reaparut.
Ce ma sfatuiti sa fac? La ce doctor sa merg? La reumatologie?
0
15-11-2018, ora 17:25
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
da, trebuie investigata coloana cervicala
0
20-03-2019, ora 21:20
Gabipopescu
Nu este medic/terapeut
Gabipopescu
Cine face acesta investigatie, ce specializare? Reumatologul? Dupa cum v-am spus, am fost la neurologie, orl si stomatologie si nu au descoperit nimic
0
22-03-2019, ora 10:48
mark2011
Nu este medic/terapeut
mark2011
Cel mai competent e sa te ti-o verifice un Neurochirurg pe baza la un RMN.
0
13-05-2019, ora 14:46
Reyi
Nu este medic/terapeut
Reyi
Gabipopescu, ai rezolvat cu durerea?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.