durere tibii

09-08-2011
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
Salutare, sper ca ma puteti ajuta cu un sfat.Acum 2 saptamani m am apucat de o dieta usoara, bazata pe fructe si legume cat de multe, dar si de alergat, alerg cam 4-5 km seara, pe o suprafata dura, asfalt, nu am avut probleme, chiar era ok, dar de 2 zile ma dor tibiile cand alerg si calcaiele dupa efort.mentionez ca am 29 de ani, 1, 66, 78kg.ce mi recomandati, am nevoie de calciu, sau...?multumesc.
4 comentarii
0
10-08-2011, ora 00:21
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este infinit mai simplu decat va imaginati: nu aveti nevoie de nici un medicament, ci doar de reducerea drastica a efortului fizic.
In cazul celor 25 kg in plus, efortul de a alerga 5 km este inimaginabil de daunator, distrugandu-va articulatiile.
Veti slabi 100% doar prin dieta, si in nici un caz prin alergare (alergarea nu face decat sa va distruga articulatille, in cazul celor 25 kg in plus).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2011, ora 11:46
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
multumesc mult dnul doctor, dar ce sa fac ?sa reduc distanta, sa incerc cu un unguent sau sa alerg de 3 -4 ori pe saptamana si mai putin?nu stiu, va rog sa ma sfatuiti.am uitat sa mentionez ca alergam si 1km in panta si atunci simteam mai rau.???
0
10-08-2011, ora 11:56
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu cred ca m-ati inteles absolut deloc.
Unguentul este total ineficient si nu exista nici un alt medicament util, de fapt ar fi si impotriva logicii elementare sa luati medicamente fara a avea nevoie.
Eu va sugeram sa opriti total jogging-ul pana va normalizati greutatea (25 kg mai putin).
Dupa normalizarea greutatii puteti incerca, absolut progresiv, reluarea acestui gen de efort teribil de agresiv pentru articulatiile membrului pelvin.

Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-08-2011, ora 12:54
costinel1982
Nu este medic/terapeut
costinel1982
ok, scuze, multumesc mult.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.