durere testicul, ptr d-na dr. Balcan Anisoara

05-06-2010
sanda cristina
Nu este medic/terapeut
sanda cristina
Va multumesc mult ptr raspuns si as vrea sa va spun ca am 43 de ani, lucrez ca sofer pe TIR si intr-adevar am fost nevoit de multe ori sa ridic greutati.Eu am fost la medici in Germania ptr. ca aici muncesc deocamdata si ce pot sa spun ca mi s-au facut niste analize ale sangelui, cultura aceea la care nu a iesit nimic, dar mi s-au dat in cotinuare antibiotice, ecografii ale testicolului si m-a controlat la prostata unde a spus ca e in regula.Examenele despre care spuneti d-voastra nu stiu ce sunt, ei au spus ca e o inflamatie a epididimului.Va rog mult sa-mi spuneti cum sa procedez in continuare.
1 comentarii
0
06-06-2010, ora 19:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Din moment ce ai facut si ecografii testiculare si de prostata inseamna ca ai fost investigat bine, e posibil sa fi facut si examenul secretiei uretrale [ microscopie si cultura ] si tu sa nu stii. Daca ai veni acasa ti-as spune sa ai rabdare sa te investighezi si in Romania.Dar daca traiesi acolo, intr-un sistem medical oarecum diferit de al nostru, iti dai seama ca nu am cum sa te indrum. Banuiesc ca medicii de acolo au ajuns ei la o concluzie asupra cazului tau de ti-au recomandat interventie chirurgicala. IDR la tuberculina se face cand exista suspiciunea de epididimita TBC.este rara, dar trebuie banuita, caci tu calatoresti, spui ca nu ai facut febra.o afectiune prostatica se exclude daca ecografic prostata este normala.un test pentru Chlamydia trebuia facut, putand fi o epididimita transmisa sexual.te-am intrebat ce lucrezi pentru ca exista si epididimita neinfectioasa, nebacteriana, produsa prin iritarea retrograda a epididimului de catre urina ce reflueaza uneori, la ridicarea de greutati. Daca vii acasa in urmatoarele saptamani, mergi la un cabinet particulat de urologie si repeta testele.Daca nu, urmeaza sfatul medicilor de acolo.Daca ai medic de familie si vorbesti bine, poti spune ca ai discutat cu medicul tau din Romania si ai fost intrebat care este cauza acestei epididimite, ce investigatii ai facut etc. si vezi ce-ti spune.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.