durere testicul, ptr d-na dr. Balcan Anisoara

04-06-2010
sanda cristina
Nu este medic/terapeut
sanda cristina
D-na dr. va rog sa ma ajutati cu un sfat.Incerc sa rezum in cateva cuvinte ce mi s-a intamplat.In urma cu 3 luni aveam dureri la testicolul stang si in urma vizitei la medicul urolog am fost diagnosticat cu infectie urinara, mi s-a facut urocultura si am primit Tavanic 400 si Ibuprofen, dupa care durerea a persistat si de fiecare data am primit antibiotic Ciprobeta 250, Amoxicilina 800, doxicilina, Tavanic 500, desi la analiza nu a iesit nici o bacterie, ci diagnosticul de epididdimita.Testicolul nu e umflat, nu are culoare modificata, nu am facut febra si nu ma ustura la urinare.Acum cand iau ibuprofen nu ma doare, dar daca nu iau durerile revin.La ultimul consult mi s-a recomandat inca 6 saptamani cu ibuprofen dupa care, daca e necesar, voi fi operat.Ce riscuri prezinta operatia?Se pot repeta inflamatii ale epididimului sau o dereglare a functiilor sexuale si daca considerati ca e imperios nevoie de interventie chirurgicala?Va multumesc!
2 comentarii
0
05-06-2010, ora 21:05
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce varsta ai ? In vcadrul muncii pe care o faci ridici greutati ? Doar urocultura ? Un examen al secretiei uretrale + cultura nu ai facut ? O ecografie testiculara si una a prostatei ? O IDR la tuberculina ? Un PSA ?Nu s-a evidentiat nimic la nivel testicular, nu e vorba de o hernie negligata ? S-au ingramadit o multitudine de antibiotice fara nici un rezultat.Culturile sunt importante pentru stabilirea tratamentului adecvat.Se intervine chirurgical doar in caz de abcedare sau cand se constata ca este secundara unei alte afectiuni.
0
01-02-2013, ora 10:18
yuppy000105
Nu este medic/terapeut
yuppy000105
buna ziua, am si eu o problema am un testicol umflat stangul de vreo 2 ani acum mai nou a inceput sa ma cam doara ce as putea face si cu ce ma pot trata, va multumesc mult. Am 38 ani din dambovita.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.