durere talpa picior drept

25-04-2010
olandezu
Nu este medic/terapeut
olandezu
Buna ziua,
am o problema de vreo 2 zile a inceput sa ma doara talpa piciorului mai exact piciorul drept, am dureri mari daca calc normal daca calc pe varfuri am doar un usor discomfort, locul durerii este sub rotula din partea dreapta a piciorului drept adica in extrerior, nu am suferit nici o accidentare, obisnuiesc sa faca jogging de vreo o luna si ceva, care ar putea fi cauza? in locul acela este si usor umflat,
multumesc anticipat
21 comentarii
0
25-04-2010, ora 19:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg deloc localizarea anatomica a durerii. Pot exista sute de puncte dureroase la nivelul piciorului.
Pe de alta parte, este logic la efortul de a alerga a provocat o suprasolicitare a structurilor piciorului, concretizata printr-o fractura "de stress" sau o entorsa.
Aveti nevoie de un consult clinic de finete, specializat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
1
05-05-2010, ora 07:26
rrm012001
Nu este medic/terapeut
rrm012001
Buna ziua. Am si eu o problema la piciorul drept. In urma cu o luna m-am trezit dimineata ca ma doare in talpa foarte tare cand merg, mai exact pernitele din spatele degetelor. Am fost la spitalul universitar la camera de garda sectia ortopedie. Am facut radiografie si mi-a spus ca nu am nimic sau cel putin nu a iesit nimic la radiografie.Diagnosticul a fost : entezita plantara. Am luat celebrex 5 zile timp in care a disparut si durerea. Dupa 2 saptamani a aparut iar durerea cu mentiunea ca al doilea si al treilea deget sunt putin umflate. Acum a disparut durerea, doar degetele mai sus mentionate sunt putin umflate. Multumesc.
0
05-05-2010, ora 07:52
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti o metatarsalgie, adica o durere plantara la nivelul antepiciorului. Aceasta are multiple cauza probabile, la la supraincarcarea mecanica a antepiciorului si pana la sindroame inflamatorii reumatologice, de la suprasolicitare fizica si pana la probleme ale sistemului suro-calcaneo-plantar etc etc.
Un examen clinic minutios va decela su siguranta originea problemei.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
01-08-2010, ora 09:59
alvinhotcristian
Nu este medic/terapeut
alvinhotcristian
buna ziua, numele meu este Cristian Andrei.de doua luni de zile sunt la pat.am dureri groaznice dse piciorul drept de la fesa in jos.am fost ;la doctori si mii sa spus ca am o lombosciatica.tratament am luat tramadol, tador, movalis, am facut si injectii algifen cu movalis.am niste dureri groaznice.va rog mult daca puteti sa ma ajutati sa imi spuneti un tratament mai bun sau sa fac ceva ca deja nu mai suport durerile.cand ma ridic din oat fac 10 pasi si ma ia dureri groaznice si ma intorc la pat.va rog mult ajutati-ma.cristian andrei 26 ani..numarul meu de telefon este :0246.276.093.va multumesc si astept un raspuns daca se poate prin telefon ca nu prea pot intra pe internet ca nu pot sta.
0
01-08-2010, ora 11:42
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Sindromul compresiv radicular pe care il descrieti (lombosciatica) are doua tipuri de tratamente: unul chirurgical (cura herniei de disc) si unul conservator, constand din kineto-terapie (gimnastica medicala specifica), dar numai dupa epuizarea episodului dureros-inflamator.
Trebuie sa consultati un neurochirurg. Cronicizarea durerilor si aparitia tulburarilor neurologice (de tip paralizii, pareze, deficite musculare sau de mers) reprezinta tot atatea indicatii chirurgicale.
Trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
02-09-2010, ora 11:35
cocobango
Nu este medic/terapeut
cocobango
Buna ziua,
Am dureri continue la ambele picioare in toata talpa picioarelor dimineata cand ma trezesc.Dimineata cand pun picioarele jos pe podea abia pot sa calc si radiaza durerea pana la genunchi dar dupa ceva timp incepe sa ma lase.Asta se intampla infiecare dimineata.Astept cu nerabdare o sugestie.Va multumesc mult.
0
05-09-2010, ora 00:02
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Singura sugestue viabila este un consult supraspecializat, la un ortoped care sa nu va povesteasca despre "pinteni calcaneeni" sau despre "prabusirea bolltii plantare"""...daca auziti asemenea termeni luati-o la fuga urgent.
Exista zeci, poate sute de afectiuni care se pot manifesta prin dureri plantare, motiv pentru care aveti nevoie de consultatie clinica mentionata,
Cu stima,
Marius Uscatu, Chirurg Glezna si Ante-picior
0
16-05-2014, ora 23:01
crisss74
Nu este medic/terapeut
crisss74
-Buna ziua, iata problema mea si va multumesc frumos pentru raspuns.
-Lucrez intr-o tara straina in agricultura, de 1 luna am durere foarte mare in talpa piciorului sting, mai precis intre calcii si degetu mare, foarte aproape de calcii, aceasta durere, o simt doar in mers sau la apasarea locului cu degetu, daca stau in pat sau pe loc aceasta durere nu se simte, de si incerc masarea zonei cu diverse unguienturi pentru reumatism, sau dureri muscularea, aceasta dispare pentru jumatate de ora, apoi revine, ma doare foarte tare si nustiu ce sa fac pina ajung in Ro, va rog frumos domnilor medici daca aveti un sfat.Regimu de lucru foarte sever, incalataminte tip bocanc cu fier in virf, 15-20 km la zi, efort de ridicare, campanie. Multumesc onorabil pentru raspuns.
0
17-05-2014, ora 15:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom de supra-solicitare, cauzat de efortul exagerat.
Prin urmare, evident, nu se pune problema de medicamente sau de unguente (ar fi impotriva logicii), ci doar de reducerea drastica a solicitarii piciorului.
Ce greutate/inaltime aveti??
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-05-2014, ora 21:41
crisss74
Nu este medic/terapeut
crisss74
Va salut, am 70km si 1.63 inaltime, uneori aceasta durere tranziteaza catre zona genunchiului, iar in timpu mersului genunchiu este mai mult indoit decit miscare lejera a piciorului, probabil zona genunchiului este de la caratul casetelor cu melone pe partea stinga a umarului, au vreo 20kg dar pe zi duc aproximativ 120 casete care le recoltez tot eu. Bun as dori sa va spun ca in urma cu 2 ani am fost diagnosticat cu scolioza o forma mai usoara de inclinare a coloanei spre stinga mea, aceasta provoaca presiune sub omoplatu drept uneori ma lasa si fara aer, sa fie de la aceasta, sau dupa cum spuneti efortu trebuie redus.Am cumparat si aparat de masaj rotativ cu doua sensuri unu contrar de alt sens, caldura si vibratii, dar nu-l suport sub nici o forma, efectiv dupa sedinta programului de aparat 10 min am senzatia ca se amplifica aceasta durere.Stimate domn va trasmit multumirile mele intr-o tara straina nu prea ai parte de prea mare atentie, chiar daca ai bani, locu de unde vii e vina, am facut un set de doua filme pentru coloana, am fost indentificat aici in Sicilia cu ernie de disc L1-S5 asa ceva, dar culmea aceasta zona nu se afla sub omoplat, este mult mai jos in linia coloanei vertebrale, api in Ro acum 2 ani am facut un alt film in Ro si am descoperit scolioza. Va multumesc onorabil pentru raspunsuri.
1
08-04-2015, ora 04:47
claudiumichael
Nu este medic/terapeut
claudiumichael
Buna si eu am o durere in talpa in zona unde sar spune ca ai platfus inspre calcîi. Acesta durere o am de aproximativ 3 luni e o durere suportabila daca nu muncesti.Lucrez 8 ore pe zi si folosesc bocanci pt protectie. Vreau sa va spun ca durerea persista usor pina la ora pauzei dupa care la ridicarea de pe scaun sau banca simtit talpa unflata si schiopatez ver.o 5 min.Sint o persona cu foarte multa masa musculara si am 104kg.Sper ca se intelege mesajul meu pt a ma putea informa ce as avea cu talpa piciorului drept.Va multumesc.
0
08-04-2015, ora 08:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cu mare probabilitate este vorba despre supra-incarcarea de tip mecanic a structurilor retro-piciorului (aponevroza plantara, ligamente, muschi si articulatii), cauzata de greutatea exagerata si de efortul excesiv (stat in picioare, mers pe jos).
Desigur, pot exista si alte patologii, insa toate sunt agravate de greutatea excesiva si de efortul exagerat.
Prin urmare, tratamentul este logic si evident: reducerea solicitarii mecanice a piciorului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-04-2015, ora 13:30
claudiumichael
Nu este medic/terapeut
claudiumichael
Va multumesc
0
01-08-2015, ora 18:16
Mitrea Mirela
Nu este medic/terapeut
Mitrea Mirela
Buna ziua!De cateva zile acuz dureri puternice in calcaiul piciorului drept.Dupa cateva zile durerea acesta insuportabila a urcat pana la sold neputand sa o mai suport.M-am gandit si la o radiografie dar pana luni nu cred ca o sa pot suporta durerea.Va rog imi puteti da un sfat?Imi puteti recomanda ceva?Va rog!!!
0
01-08-2015, ora 18:23
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
In acest situatii, radiografia este de obicei contra-indicata.
Prima masura logica consta in reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, neurochirurgicale, vasculare etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2015, ora 13:45
Mitrea Mirela
Nu este medic/terapeut
Mitrea Mirela
Pai am 37 de ani, peste 1.50m inaltime, 50 kg si sunt educatoare.Nu am antecedente.Totusi durerea continua. Va multumesc!
0
02-08-2015, ora 13:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este evident ca nu se pune problema de medicamente sau proceduri.
Trebuie tratata cauza.
Prima masura logica consta in reducerea drastica a efortului fizic (stat in picioare, mers pe jos etc).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-08-2015, ora 21:59
Mitrea Mirela
Nu este medic/terapeut
Mitrea Mirela
Va multumesc dar mai am o intrebare:Ar putea fi hernie de disc? Multumesc mult!
0
03-08-2015, ora 09:22
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Desigur ca poate fi un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Tratamentul comporta insa aceeasi reducere drastica a eforturilor fizice.
Un consult la neurochirurg poate fi salutar.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-08-2015, ora 11:01
Mitrea Mirela
Nu este medic/terapeut
Mitrea Mirela
Va multumesc mult!
0
29-10-2017, ora 04:02
florin berdila
Nu este medic/terapeut
florin berdila
ajutatima si pe mine cu un raspuns dimineata cand pun picioarele pe sol si incep sa merg ma furnica ma corenteaza talpile iar in continuarea zilei ma doare degetele picioarelor cu tot cu jumatate de talpa spre degete noaptea se amelioreaza dispar durerile la repaos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.