durere suspecta la testiculul stang

08-07-2009
dumy_walker
Nu este medic/terapeut
dumy_walker
buna ziua. am 19 ani si am si eu o problema.. ce ma ingrijoreaza ft mult.
Acum 2 zile... dimineata, mai exact din somn.. am inceput sa simt o durere la testiculul stang.. destul de intensa.. dar in reprize...(MENTIONEZ CA NU M-AM LOVIT sau altceva de genul). Nu ma doare tot timpul (de exemplu, ieri m-a durut de dimineata.. si abia spre seara.. a reaparut durerea) Am mai simtit o "durere" ca asta de cateva ori..de scurta durata..
M-am "autoexaminat" sa zic asa...adica.. un autocontrol.. sa vad ce si cum "p-acolo"... si spre deosebie de testiculul drep.. cel stang e mai lasat.. si parca "pielea" ce-l acopera e mai "subtire" in comparatie cu dreptul..si in partea superioara a testiculului.. venele sunt ca "o punga cu rame" cum s-a exprimat cineva pe un forum (m-am interesat pe forumuri sa vad cam ce as putea avea)
Azi m-a durut doar in jurul pranzului. Eram prin oras.. cu treburi... si am simtit dureara cat am stat in picioare si am mers pe jos.
Din cate am citit pe net si am comparat cu problema mea.. ma gandesc ca ar fi o rasucire a testiculului in scrot...

Heeeeeelp! :( sper sa nu fie ceva grav :- ca ma gandesc la tot felu de "chestii" :|

Multumesc!
8 comentarii
0
08-07-2009, ora 17:00
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
e VARICOCEL. Cauta pe Google mai mul;te detalii
0
08-07-2009, ora 17:09
dumy_walker
Nu este medic/terapeut
dumy_walker
am citit pe forumuri si diverse site-uri.. cam la asta m-am gandit si eu.. dar asteptam sa vad ce ziceti si voi pe forum.

Deci.. doctor-control-.operatie.. :| cam asta e traseul :(

multumesc
0
08-07-2009, ora 17:12
dumy_walker
Nu este medic/terapeut
dumy_walker
aaaa.. si inca ceva. pe net scrie cumc a testiculul ar fi ridicat...la mine e lasat...sie mai amre decat dreptul :|
0
09-07-2009, ora 02:22
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Pai la varicocel e normal sa fie lasat pentru ca deasupra lui vin venele alea ingrosate care il tin in jos. Oricum nu toate cazurile de varicocel arata lafel. Indiciul cel mai puternic raman venele putin ingrosate care la palpare dau impresia de rame ("sac de rame").

... la UROLOG, parca trebuie sa te duci.
0
09-07-2009, ora 12:16
dumy_walker
Nu este medic/terapeut
dumy_walker
am fost azi la doctor (chirurgie).. un mic control si din feircire am doar o inflamatie... cel mai probabil de la o raceala :)... mi-a dat niste pastile pt vreo 5 zile si atata tot :)... sunt ok :D
0
10-07-2009, ora 22:03
dumy_walker
Nu este medic/terapeut
dumy_walker
..au trecut 2 zile.. nu mai am nici o durere.. si azi de exemplu.. am depus ft mult efort.. si.. nici o problema... totusi. ink imi mai bantuie ideea "varicocelului" avand in vedere ca e atat de frecvent intre tinerii de pana la 24 de ani... ce parere aveti :-?
0
11-07-2009, ora 07:10
Cosmin_B
Nu este medic/terapeut
Cosmin_B
Daca doctorul a zis ca nu ai... inseamna ca nu ai. Oricum daca dupa o luna toti simti o jena acolo poti sa te duci pentru inca un control la alt doctor.
0
11-04-2011, ora 22:04
iulianb
Nu este medic/terapeut
iulianb
Ce pastile ti-a spus sa iei..ca si eu am aceeasi problema. Testicolul stang mai lasat si la fel, se vad venele respective mult mai groase. Am fost la un EKG ca ma durea intr-o parte, mi-a spus ca am avut 2 pietre la rinichi, si una a plecat, iar organele interne sunt in perfecta stare. Dar am fost si la urolog, initial crezand ca am hernie. Mi-a spus ca nu am hernie si mi-a dat niste pastile. Nu vad nimica schimbat. Doar ca dimineata nu se observa prea tare, doar seara dupa ce am depus efort, se observa diferentele.
Urologul mi-a spus sa vin dupa ce termin pastilele la el sa vada cum sta treaba. Dar nu vad schimbare. Mi-a dat Uriclar, Piafen, si Ketonal in caz ca ma doare. Dar mai mult de 3-4 minute/zi nu ma doare.

Astept raspuns, cat mai urgent.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Testiculul
  • Lovitură la/în testicule
  •