durere sub rotula.

12-08-2013
dudu619
Nu este medic/terapeut
dudu619
In urma cu 2-3 lunii m-a luat o durere sub rotula la ousorul acela mic, din nestiinta de cauza jucam in continuu cu acea durere, este vorba de fotbal, la un moment dat m-a durut atat de tare in cat pe 13 iulie am ajuns la doctor, facand radiografie mi s-a spus ca acest lucru este de la inaltime, pentru ca am crescut brusc in ultimul timp, si se erodase sper ca am zis corect se rosese acea parte de sub rotula, am avut picioru in ghips 2 saptamanii dupa l-am scos ca sa ajung pe 15 august sa fac un rmn si sa-mi dea un raspuns final, mi s-a spus ca sa ma las de fotbal dar practic fotbal de mic si am depus munca multa pentru a ajunge unde sunt, nu as vrea sa renunt, am urmat tratament cu calciu pentru a umple golul de acolo, si chiar nu stiu ce sa-i mai fac.
Ce sfaturi imi puteti da?
Multumesc.
3 comentarii
0
13-08-2013, ora 09:41
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu se pune problema de ""'tratament cu calciu pentru a umple golul""", ar fi total impotriva logicii.
NU prea am inteles ce inseamna """""""'sub rotula la ousorul acela mic""""""', banuiesc ca va referiti la tuberozitatea tibiala anterioara, locul de insertie a tendonului rotulian.
In acest caz, daca sunteti inca la varsta cresterii, cu mare probabilitate este vorba despre maladia Osgood-Schlatter, cauzata de efortul fizic excesiv. In acest caz, diagnosticul este 100% clinic si nu necesita RMN.
Daca este vorba despre aceasta patologie, medicul are perfecta dreptate, exista un singur tratament: repaus sportiv absolut timp de 6-24 luni (foot-ball-ul agraveaza enorm aceasta suferinta si poate duce la ruperea tendonului, o adevarata catastrofa).
Daca totusi este vorba despre o alta localizare anatomica, va rog sa ne precizati.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
13-08-2013, ora 12:26
dudu619
Nu este medic/terapeut
dudu619
Acelasi lucru mi la spus si medicul, si mi s-a mai spus ca poate aparea si la piciorul drept, daca e nevoie pun poza cu radiografia, dar in ea se vede portiunea fragmentata.
Am citit pe un alt site, ca pot continua sportul in continuare purtand o genunchiera si dupa incheierea activitatii se pune pe portiunea inflamata gheata.
Sau poate exista alta cale de a juca in continuare.
Oricum multumesc de sfaturi.
0
13-08-2013, ora 12:34
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cred ca am fost destul de explicit: ortopedul a avut perfecta dreptate, iar singurul tratament consta in repaus sportiv absolut timp de 6-24 de luni, pana la consolidarea tuberozitatii.
Daca nu intelegeti acest tratament, va veti confrunta cu ruptura (dezinsertia) tendonului rotulian, o adevarata catastrofa chirurgicala.
Nu exista nici o modalitate prin care sa puteti eluda acest tratament si sa va continuati activitatea sportiva.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: