durere sub maxilar in git

28-09-2010
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
VA ROG sa ma ajutati cu niste raspunsuri ca innebunesc de frica, pana ajung la medic.De ceva luni ma deranjeaza in partea stinga in git care coboara in jos, acum misa umflat vena stinga la git ce-o fi ?.In martie am fost la orl cu o inflamatie a amigdalitelor, mi-a facut analize de singe, exudat.AU ESIT BINE numai vsh marit un pic.Am plecat acasa fara nici o reteta, doar cu recomandarea sa-mi scot amigdalele.Ma-m gindit ca nu sunt asa de rau sa ma operez..Am uitat sa specific ca in febroarie mi-am facut si analiza de glanda, care si aceea a iesit bine.Ce trebuie sa fac acum, ce analize.Doamne fereste sa nam ceva grav se poate sa ma gindesc ?. Mentionez ca nu simpt nimic la inghitire, decit ca ma deranjeaza o durere sub maxilar in jos.Simpt si o biluta unflata mai mult decit in partea dreapta.Sotul meu spune ca acelea sunt murele, si ca si el are.Va rog spunetim ce sa fac?
18 comentarii
0
29-09-2010, ora 08:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. consult la stomatolog
2. consult la gastrologie
3. consult la ORL.
0
30-09-2010, ora 09:51
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Multumesc penru raspunsul dumneavoasta imediat.Am 31 de ani si am terminat 2ani de crestere copil, deocamdata nu mai lucrez ceea ce nu mai sunt asigurata si platesc totul acum.Astazi dimineata o buna prietena asistenta mi-a recoltat sange si exudatul pentru analize.Ia-m spus ca mai mult mar interesa ce tine de orl. Cred ca luni o sa primesc si rezultatele, pe care o sa vi le si arat , si poate cind o sa le vedeti, veti avea amabilitatea sa-mi spuneti incoto sa ma indrept.Va multumesc.
0
30-09-2010, ora 10:01
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
e greu sa.ti faci parerea despre o problema numai pe baza analizelor./
incearca sa faci cateva poze cu gatul tau, cu faringele si amigdalele
trimitele pe mail
0
13-10-2010, ora 10:50
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Ma iertati ca revin asa tirziu.Dupa cum va relatam mai sus mi-am facut anal. de sange, care au iesit bine, decat aslo a iesit val:0-200 rezultat 200, in rest bine aaaa si glucoza scazuta, dar nu inseamna nimic asta.PE DATA DE 8.10 2010 am fost la INS PROF.DR.D.HOCIOTA la o doamna dr.foarte buna fiind trimisa de med.de familie, unde ma consultat si mi-a luat iar analize de singe.si spunand dansa ca am infectie in gat si niste ganglioni.Am revenit a doua zi la dansa sa vedem cum au iesit analizele.Am ajuns tarziu din cauza traficului si d-sa se grabea la vizite.Sa uitat repede pe analize spunind incet dar eu am auzit-o bine...bine.dar!!! asta fiind vineri..mi-a spus :Te duci la farmacie iti cumperi moldamin 1200 4 buc te intorci la mine iti facem o injectie, dupa care ne vedem marti pentru operatie TREBUIESC SCOASE AMIGDALITELE.Asta a fost tot, am fost foarte socata de acest raspuns si speriata in acelasi timp.Va marturisesc ca si acum 8 luni de zile tot un medic orl mi-a propus operatie.DAR.acum e acum ce ma fac ca nu sunt pregatita financiar si MORAL de operatie eu, dupa cum va spuneam, nu mai sunt asigurata.In ziua aceea mi-am facut injectia acasa, mi-a facut-o prietena mea asistenta.Acum apelez la dumneavoastra, la profesionalismul dum-tra de care dati dovada la acest forum.Ce ma fac ? Ce sa fac? Am vorbit cu med.de fam.iam spus situatia si a spus ca vorbeste cu doamna doctor sa ma lase pentru la primavara.Imi pun sanatatea in pericol daca procedez asa ?dar n-am incotro.CE se intimpla cu ganglionii? de ce ii am? pot sa fac in continoare injectile? mi se retrag ganglionii, infectia, mentionez ca nu-mi mai simpt gitul unflat si nici nu am facut febra inainte nici acum.Imi pare rau ca nu am analizele au ramas la spital.Vreau acum sa aflu si parerea dum-tra.Pe reteta scrie amigdalita cronica.Va multumesc.
0
13-10-2010, ora 12:19
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
indicatiile pentru amigdalectomie.. sunt clare
Amigdalite purulente de 4-5 ori pe an
amigdale prezente in faringe hipertrofiate sau criptice cu cazeum
disconfort la deglutitie, VSH si ASLO marite permanent.
de ce nu ai trimis pozele cu gatul sa vad cum arata amigdalele?
0
13-10-2010, ora 12:29
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Nu stiu cum sa fac, imi fac cu telefonul?si le trimit pe mess?
0
13-10-2010, ora 12:35
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Nu prea inteleg diagnosticul imi puteti explica mai pe intelesul meu?
0
13-10-2010, ora 12:58
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pozele le faci cu tel.sau aparatul foto si le trimiti pe mail ( citeste mesajele de mai sus)
0
13-10-2010, ora 13:03
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
OK MULTUMESC ! VI LE TRIMIT CIT MAI REPEDE
0
11-11-2010, ora 11:47
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Din nou va cer sfatul si ajutorul.Na-m reusit cu pozele spre "rusinea" mea, ceea ce va spun este ca am terminat cele 4 inj.moldamin, deci o luna, si eu ma simt ca si cum na-m facut nimic, deci tot am ajuns la cea spus doamna doctor operatia.Eu acum apelez la sfatul dum-tra, ce ma sfatuiti.De operat, ma operez dar nu sunt pregatita psihic, deoarece am cele doua fetite mici de care ma ocup, vin si sarbatorile, si ce este mai important trebuie sa-i fac pomana de un an tatalui meu si trebuie sa fiu bine.Acum eu va intreb pe dum-tra risc ceva ca mai stau pina-n primavara?.Se poate sa fi ramas amigdalita marita?de ce va intreb!, pentru ca am ceva in partea stinga pe care il apuc este ca o mura ce e mai mare ca pe dreapta, si mai e ceva, doamna doctor mi-a spus ca am niste ganglioni, acum va intreb pe astia cum scap de ei, va marturisesc ca mi-e frica pentru ca tatal meu a murit de cancer bronhopulmonar.Spuneti-mi ce sa fac! va implor.Este cazul sa ma gindesc la ce e mai rau cu ganglionii?acestia cum se trateaza?Ce pot sa mai iau pina-n primavara, daca pot.Ma iertati ca v-am pus atitea intrebari, dar am nevoie urgent de un sfat.Va multumesc!
0
11-11-2010, ora 22:16
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
daca sunteti asa de speriata si de ingrijorata.. NU e cazul sa stati pana in primavara fiindca
1. o sa faceti pe timp rece amigdalite repetate..
2 o sa va supuneti psihicul la soloicitari grele
Asa ca sfatul meu este sa va internati cat mai repede sa faceti operatia si in 3-5 zile sunteti acasa
asa ca nu se pune problema sa intindeti vindecarea pana in sarbatori
0
12-11-2010, ora 08:19
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Bine ma operez de amigdalite dar ganglionii, ce se intimpla cu ei?
0
12-11-2010, ora 08:22
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
dispar cam la 3 saptamani de la disparitia infectiei din gat
0
13-11-2010, ora 21:08
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Multumesc mult, pentru ca va-ti facut timp sa-mi dati niste raspunsuri, de ar fi toti medicii ca dumneavoastra, de ce nu sunteti din bucuresti!!!!?.Chiar nu exista ceva, nu stiu, alte medicamente, alte injectii, sa-mi treaca pana-n primavara?, sau risc ceva?ma gindesc la ganglioni, care acum ii simpt sunt vreo 2, unu mare si unu mic ?
0
14-11-2010, ora 09:12
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
incearca sa faci cateva poze cu amigdalele si trimite.le pe mail
0
24-02-2011, ora 13:53
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Deabia acum va trimit niste poze, acum mi-a aparut ceva pe limba, daca o sa cititi mai sus o sa intelegeti despre ce este vorba.Va trimit pozele -*



(*modificat de administrator)
0
24-02-2011, ora 15:07
diana2004
Nu este medic/terapeut
diana2004
Nu ma-m operat de frica dar acum ma duc, maine dimineata la urgenta.Sa vedeti si dumneavoastra acum pozele si sa-mi spuneti ce sa fac.Acum si astea pe fundul limbii, nu era de ajuns ca am puncte albe pe amigdalita stinga.Va multumesc.Ce bine era daca erati in bucuresti, acum mai mult ca niciodata am nevoie de sfatul dumneavoastra, nu mai cunosc nici un medic orl bun in bucuresti, doamna doctor Bacalbasa de la Panduri nu mai este!!!!, nu mai dau de dansa.
0
24-02-2011, ora 15:53
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
cred ca pe limba sunt papile gustative normale.. nimic alceva
in rest// nu se vede ai facut pozele fara sursa de lumina
asa ca mergi maine la ORL
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.