durere spate

11-07-2007
inanic
Nu este medic/terapeut
inanic
am uneori o durere de spate ce coboara pe piciorul sting pina in talpa. Citeodata simt o arsura in talpa sau o amorteala a piciorului. Mentionez ca aceasta durere nu este de lunga durata si de multe ori trece fara nici un tratament. Ce ar putea sa fie?
6 comentarii
0
23-07-2007, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
E bine de facut o radiografie de coloana dorso-lombara pentru a exclude o afectiune inflamatorie sau degenerativa a discurilor intervertebrale, cum ar fi lombosciatica.
0
30-11-2010, ora 23:48
Paulsusman
Nu este medic/terapeut
Paulsusman
Buna ziua,

Am o problema si as dori sa vad ce trebuie sa fac.

Am dureri de sold ( ambele - spre partea exterioara la fiecare, de obicei dupa mers cam 500 m/ zi) si dureri de spate. In urma cu 2 ani am aflat ca o vertebra din zona lombara este putin impinsa inspre stomac de cand eram copil mic spuneau medicii. Am facut un tratament kineto si 6 luni de zile nu am avut probleme.

Acum insa mi-au aparut si aceste dureri de sold iar durerea de spate e mai deranjanta. Nu e insuportabila dar nu pot sta nici pe scaun mult si nici in picioare mult. Am facut injectabil diclofenac - sunt plecat din tara - si am sperat ca imi va trece ca in urma cu catva timp cand puteam sa iau 2, 3 zile diclofenac si apoi nu mai aveam probleme o buna perioada de timp. Am doar 24 de ani si nu stiu daca sa se fi cumva agravat intr-o hernie de disc sau daca ar trebui sa recurg la operatie.

Pe langa toate aceastea am si platfus si mi-e frica acum de solduri pentru ca gluma se ingroasa.

As dori sa ma sfatuiti va rog frumos ce ar trebui sa fac.

Va multumesc
0
01-12-2010, ora 11:52
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
Ca antiinflamator incercati Arcoxia sau Celebrex impreuna cu Mydocalm ca relaxant muscular si purtati un brau si dormiti pe o saltea rigida pana ce veti putea relua procedurile de fizioterapie.
0
20-10-2021, ora 19:37
Dana9020
Nu este medic/terapeut
Dana9020
Bună ziua, in urma cu 2 sapt am răcit cu secretii nazale și tuse productiva.Am urmat tratament 7 zile cu zinnat erdomed și astha 15.Am facut radiografie cu rezultat desen interstițial accentuat bilateral.De câteva zile am o durere pe partea dreapta spate aproape de coloana vertebrala in zona terminala a coastelor, în special dimineata, care cedează instant după ce expextorez productiv.Ce ar putea fi?
0
23-10-2021, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara,
Trebuie sa va adresati unui pneumolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Institutul Piciorului
0
24-10-2021, ora 12:56
Dana9020
Nu este medic/terapeut
Dana9020
Radiografia a fost văzută de pneumolog...tratamentul fiind prescris de el
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Te doare spatele? Nu este din cauza vremii!
  • Dispozitivul care te ajută să îți corectezi postura
  • Dispozitivul care poate ajuta la diminuarea durerilor de spate
  • Cauze mai puțin evidente pentru durerea de spate
  • Durere de spate - ce este important să știi
  • Fizioterapia durerii de spate - proceduri posibile și eficiența lor
  •