durere spate

20-02-2012
xeniap
Nu este medic/terapeut
xeniap
buna ziua.domnule doctor Marius Uscatu poate o sa va plictiseasca ceea ce am sa va scriu in continuare dar vreau sa va dau toate amanuntele...sunt femeie in varsta de 33 ani, 1, 64 si 60kg cu o nastere si care pana acum n-a stiut ce sunt acelea durerile de spate.
totul a inceput in decembrie, cand intr-o dimineata m-am treziu cu o stare generala proasta...stare de gripa..si cu un junghi in spate.fuguta la medic de fam: pneumonie interstitiala...luat tratament antib si movalis...noaptea respectiva un cosmar durere groaznice de spate, febra 39.dimineata m-am trezit ff bine...durerile au disparut. peste vreo 10 zile apar din nou dureri surde...cam intre omoplati...pe linia sutienlui sa zic asa.dus la urgente unde mi s-a spus ca nu s-a vindecat pneumonia(la raze interstitiu pulmonar accentuat)- luat iar tratament...antib si antiinfl. si acum incepe cosmarul...cam pe la jumatatea lunii ianuarie am inceput sa simt iar aceste dureri m-am dus la medicul de fam care m-a trimis la medicul de interne-analize si raze- rezultat : diminuarea spatiului interapofizar C3-C5. mici osteofite C6. moderata cifoza toracala. deci mi-au spus ca durerile de spate sunt din cauza coloanei nu a plamanilor, ca e o cifoza si o spondiloza cervicala = trat :aflamil si mydocalm150 cate 2 pastile pe zi. dar durerile au devenit din ce in ce mai acute...nu mai puteam sta nici la serviciu.stateam doar in pat...unde durerile continuau.nu mai puteam nici sa mananc uneori, stari de greata, o stare de oboseala.am terminat tratamentul de 10 zile si nimic -dus si la un chirurg(la recomandarea unei prietene)parca mi se incordau si muschii gatului.. mi-a dat arcoxia 90- si tador pt 9 zile..NIMIC a zeca zi m-a durut de nu m-am dat jos din pat. acum sa va descriu durerile din acea zi: m-am treziu din cauza unor arsuri la ceafa pana intre omoplati pe care le simteam si pe maini. ma frigea si era tare enervant. apoi m-a durut pe coloana intre omoplati, o durere ascutita parca si muschii ma dureau. durerea a coborat usor pana in zona lombara...si pana spre seara s-a diminuat. seara dupa dus chiar au disparut. uneori si respiratia imi e ingreunata ieri am fost la neurolog care mi-a spus ca de fapt am coloana stramba...ca pe langa cifoza e de fapt si o scolioza...si mi-a dat diclofenac si mydocalm. vreau sa precizez ca durerile n-au fost acute tot timpul...o zi ma durea de innebuneam, alta mai usor, simt parca niste intepaturi.in spate...nu pot spune exact locul caci sunt mai peste tot.. ma simt ff bine cand sunt masata si cand cineva apasa cu putere spatele meu.si dusul cald ma relaxeaza, dar doar pe moment, nu-mi sunt restrictionate miscarile, din contra ma simt bine sa ma misc, sa ma aplec, sa ma intind.
.tin sa precizez ca in acesta perioada am avut parte si de 2 viroze...(durere in gat si mucozitati abundente)
intrebarea mea e : sunt toate aceste dureri simptomele cifoscoliozei???sau ar trebui sa-mi fac mai multe investigatii?? mentionez ca m-a vazut si un neurolog care mi-a verificat toate reflexele...si se pare ca e in regula.
e ceva in neregula ca durerea se lasa de la mijlocul spinari(cam dintre omoplati) spre zona lombara??si dupa ce se lasa in zona lombara dispar in ziua respectiva..si in general ma simt mai bine seara...e adevarat ca am fost si cu moralul la pamant vazand ca iau pastile cu pumnul fara nici un rezultat-(m-am gandit la tot felul de grazavii) mi s-a recomandat gimnastica medicala si fizioterapie.ce ma sfatuiti sa fac?.parca sunt mai mult dureri musculare in tot spatele..uneori sunt ca niste intepaturi...parca si pe coaste ma doare...parca ma inteapa si in san.nu mai stiu de mine.toate astea se intampla de 1 luna...de 3 zile parca sunt durerile mai usoare, s-au ameliorat, azi am inceput serviciul si ma simt deja cam obosita(sunt si dupa o viroza)
in speranta unui raspuns cat mai rapid va multumesc pt rabdarea de a-mi fi citit mesajul si va cer scuze ca m-am lungit atat.
1 comentarii
0
20-06-2014, ora 19:07
colindeata
Nu este medic/terapeut
colindeata
Ati rezolvat problema? De la ce aveati durerile?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.