durere spate+senzatie de umplere insuficienta a plamanilor cu aer

02-03-2008
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
de cateva saptamani am dureri toracice, si in plus, cateodata, vreau sa trag aer in piept, sa-mi umplu plamani, si cand incerc parca ceva imi blocheaza incercarea. cateodata reusesc dar de cele mai multe ori nu. Se intampla sa raman fara aer si cand vorbesc mai mult. Nu as vrea sa mai fac o radiografie deoarece am facut in luna ianuarie 2 radiografii la coloana si umar. si nu as vrea sa ma iradiez asa de repede. Ce analiza la sange as putea face sa depistez problema? ultima radiografie pulmonara am facut-o acum 2 ani si 2 luni (in urma unui control de rutina) si rezultatul a fost"Nimic pneumoevolutiv". am fumat pana acum 3 ani. Pot avea cancer la plamani???(am o ruda care sufera de aceasta boala- deci imi intelegeti frustrarea).
2 comentarii
0
14-03-2008, ora 00:00
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Poate fi vorba de durere pleurala( apare in pleurita), nevralgie intercostala; ar fi bine sa vorbesti cu un pneumolog; pe langa radiografie pulmonara, ar fi necesara explorarea functionala pulmonara(spirometrie); ce varsta ai? este advearat, cancerul poate apare mai frecvent la cei cu antecedente heredocolaterale, dar trebuie sa mai existe si alte condtii:persoane varstnice, imunitate scazuta, fumat in exces, mediu de viata sau munca in aer poluat, antecedente pulmonare; poate sa fie si astm bronsic;sau poate fi vorba si despre anxietate...Numai bine
0
19-04-2008, ora 00:00
roxxxycrist
Nu este medic/terapeut
roxxxycrist
ce inseamna heredocolaterale...???...inclin sa cred ca este vb despre anxietate...starea a aparut dupa nastere si am observat ca problemele cu respiratia coincid cand am asa numitii"nervi la stomac"...
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.