durere sold stg, umar stg, arsuri

12-06-2015
Cristiiinas
Nu este medic/terapeut
Cristiiinas
Domnule doctor, de o luna am dureri mari in soldul stg si umar stang.Le percep ca arsuri, ma sageata uneorinu mai pot pasi normal, durerile in sold, si coboara pe pulpa stanga(in fata) sau mai jos pe gamba.Dimineata nu am, pana ma ridic apoi incep durerile si iradiaza in adancitura de la sold, langa coloana sacrata si pe picior in jos.( nu sunt amorteli).Am facut RMN unde s-a constatat lama fina lichid articular sold stg( 3 mm ), fara distructii osoase, dar cu osteofit stg( mic), , tendinita la locul de insertie a muschilor fesieri si conflict femural acetabular.Am 74 kg la 1, 68 m.Am facut si infiltratie in articulatia coxo-femurala stg, durerile au cedat cateva ore apoi au reaparut parca mai mari.Urmez tratament cu flamexin, mydocalm, ibuprofen, artrostop, masaj zilnic cu lotiuni de relaxare musculara si degeaba.Uneori nu pot pasi pana nu tin pumnul in adancitura lombara si ma masez, alteori ma arde pulpa stanga(in fatza).Mai nou am observat parca e si mai umflat in stanga fata de dreapta si ma si arde locul acela din spate, langa osul sacrat(uneori cedeaza la masaj cu lot mentolate)In urma cu un an am facut 2 sedinte de litotritie stg renala, si am avut si o infectie urinara rebela cu E coli, care a cedat f greu.si atunci aveam dureri concomitente in aceeasi zona, dar acum urocultura este negativa.Am facut si Rg de umar stg, care este normala dar ma doare f tare si aceasta articulatie.ASLO este 200.As putea avea o infectie in articulatii care a venit de la rinichi atunci? Dvs ce parere aveti, ce as putea sa mai fac, stau de o luna in CM la pat, urmez trat cu AINS si restul...si nu vad nici o ameliorare.Va multumesc.
1 comentarii
0
12-06-2015, ora 22:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Din simptomele descrise, la prima vedere pare a fi vorba despre un sindrom compresiv vertebral, agravat de cele 20 kg in exces.
Cred ca ar fi utila o consultatie clinica la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durere acută după căderea pe umăr - leziuni posibile
  •