durere sold

03-01-2016
EMAEMA
Nu este medic/terapeut
EMAEMA
Buna ziua,
Ma numesc Ana si am 48 ani.De vreo 4 ani ma confrunt cu o durere de sold drept ce radiaza spre coapsa si genunchi.Am inceput sa schiopatez si durerile au devenit permanente cand merg sau stau in picioare.Mentionez ca atunci cand nu fac efort durerile dispar.Trebuie sa va spun ca pe la vreo 20 de ani am fost intr-o statiune balneoclimaterica si acolo in urma unei radiografii medicul curant mi-a spus ca am coxartroza bilaterala.Ce m-a determinat sa merg la bai a fost faptul ca imi trosnea soldul drept din articulatie, dar nu ma deranja acest lucru.Este posibil ca la 20 de ani sa fie vorba de coxartroza? din cate imi amintesc medicul spunea ca este coxartroza secundara. Acum patru ani cand au inceput durerile am fost la un medic ortoped care mi-a recomandat alflutop, synotab...atunci parca s-au ameliorat un pic durerile, apoi au inceput din nou si am mers la alt medic care mi-a prescris artrostop care citez "teoretic face bine".Intrebarea mea este daca coxartroza se poate diagnostica doar in urma unei radiografii si ce tratament pot face sa mai diminuez din dureri sa nu ajung asa repede la artroplastie.
Va multumesc pentru intelegere !
9 comentarii
0
03-01-2016, ora 20:33
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate zilnic etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-01-2016, ora 21:18
EMAEMA
Nu este medic/terapeut
EMAEMA
Multumesc pentru raspuns !
Da, am omis sa va spun ca am greutatea de 75 kg, inaltime 1, 60 m, am munca de birou, sport nu prea fac in afara de faptul ca mai urc din cand in cand pe bicicleta de camera, efort fizic nu pot spune ca depun doar ca stau la tara si ma ocup de treburile casnice, gradina, etc.
0
03-01-2016, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Coxartroza se diagnosticheaza 99% clinic si se confirma, eventual, prin radiografii.
Coxartroza reprezinta distrugerea cartilajului articular prin supra-solicitare mecanica.
In cazul D-voastra este vorba despre 20-25 kg in exces si, probabil, despre efort exagerat, ambele distrugandu-va definitiv articulatia soldului.
Nu poate fi vorba despre medicamente, deoarece inca nu s-a inventat vreun produs care sa 'repare' cartilajul articular distrus. Prin urmare, produsele mentionate nu au nici o uitilitate (in afara efectului placebo).
Trebuie sa va preocupati doar de tratarea cauzelor, adica scadere ponderala majora si reducerea drastica a eforturilor fizice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-01-2016, ora 19:25
EMAEMA
Nu este medic/terapeut
EMAEMA
Buna seara,

Va multumesc pentru intelegere si va mai rog sa-mi spuneti daca mai este necesar
sa fac bicicleta sau si acesta este un efort pentru articulatie?

O seara linistita!!
0
04-01-2016, ora 19:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este foarte discutabila oportunitatea/utilitatea acestui gen de efort fizic.
Mai curand trebuie sa reduceti drastic eforturile mentionate: """treburile casnice, gradina, etc.
In general, orice efort agraveaza distrugerea articulatiei, mai ales in cazul supra-ponderabilitatii.
Trebuie sa actionati logic: reduceti masiv greutatea, reduceti drastic eforturile fizice cotidiene (stat in picioare, mers pe jos etc), iar cateva minute de bicicleta zilnic nu reprezinta o catastrofa.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-01-2016, ora 19:54
EMAEMA
Nu este medic/terapeut
EMAEMA
Multumesc mult !
0
18-01-2016, ora 20:40
badeaionela
Nu este medic/terapeut
badeaionela
Buna seara,
sotul meu are varsta de 37 ani si dureri de sold drept.la recomandarea medicului de familie a faut radiografie si RMN iar rezultatl este urmatorul

--modificari incipenete de ONACF cu edem la nivelul ligamentelor rotund, transvers si femural.
Edem cu intreruperea marginii bureletului articular superior.Minima colectie lichidiana la nivelul grasimii pulvinarului si la nivelul foveei, cu edem si fina lama de lichid la nivelul spatiului articular antero-inferior (aspect de coxita asociata).

va rog sa-mi spuneti daca e grav si ce trebuie facut.
Va multumesc anticipat.
0
18-01-2016, ora 21:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am reusit sa inteleg tocmai esentialul: greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente diverse (traumatice, toxice, metabolice, hematologice, reumatologic-inflamatorii etc).
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
14-02-2016, ora 14:55
Bidicosmin
Nu este medic/terapeut
Bidicosmin
Buna ziua,

Sunt un fost ciclist de performana, iar in 2006 am incetat activitatea sportiva din cauza unei dureri la soldul drept.
Cu piciorul drept nu mai pot pedeala, nu pot efectua miscarea de rotatie, iar durerea este inghinala dar si in partea de sus a fesei.
Cand a aparut durerea am facut pauza si am inceput investigatiile :radiografie sold, rmn coloana, rmn sold, antiinflamatoare, acupunctura..Toti mi-au spus ca nu am nimic.
Dupa 5-6 luni de investigatii a trebuit sa renunt la sport. Acum traiesc cu aceiasi durere la sold si cu dorinta de a putea merge din nou pe bicicleta, cu dorinta de a participa macar la niste concursuri nationale.
In noiemebrie mi-am luat inima din dinti si m-am apucat din nou de investigatii: o noua radiografie, rmn la sold, rmn, la coloana..nimic descoperit. Acum urmez sedinte de terapie Bowen si am facut doua injectii cu Diprophos(din cate am citit au niste efecte secundare foarte urate).
In momentul de fata am 1.72 inaltime si 68 kg.

Nu stiu ce sa mai fac, aveti vreo idee cui as mai putea sa ma adresez?

Multumesc!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: