durere sold suportabile, dar ingrijoratoare

14-02-2011
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua

de vreo 3 saptamani am simtit la nivelul soldului ceva ca o troznitura. nu mai pot sa tin picior peste picior ca ma doare, si de aceea nici nu mai incerc, ma doare si daca stau prea mult pe el. sunt dureri suportabile, dar destul cat sa ma ingrijoreze. am tot pus-o pe seama durerilor reumatismale. si totodata ca sa fie treaba treaba ma doare si in calcai la acelasi picior dreptul
ce poate fi
va multumesc
7 comentarii
0
14-02-2011, ora 18:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu am inteles elementele capitale: vaarsta, sex, greutate, ocupatie si sporturi practicate, antecedente traumatice, metabolice, neurochirurgicale, inflamatorii-reumatologice etc etc.
Nu am inteles caracterul si intensitatea durerii, localizarea anatomica, periodicitatea si durata, legatura cu efortul sau cu alte activitati, meteosensibilitatea etc etc.
Asteptma precizari relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
15-02-2011, ora 11:31
me_67
Nu este medic/terapeut
me_67
buna ziua d-nul doctor
greutatatea asta incepe sa ma sperie.am 42 de ani si 74 kg, sex feminin.ca si ocupatie pot spune o munca de birou, sport nu prea practic, nu am cazut. ca sidurere de exemplu daca stau mai mult pe scaun sau in pat si ma ridic, ma doare si merg un pic schiopatat.apoi imi revin.ma doare, nu stiu cum sa ma exprim exact la incheietura piciorului cu bazinul
sufar de reumatism si vad ca durerile ma incearca din loc in loc la maini, la picioare, spatele.sincer, nu am ajuns la medic dar incep sa ma sperii
va multumesc
0
23-02-2011, ora 22:40
rianari
Nu este medic/terapeut
rianari
buna ziua.am 43 ani.sufar de dureri de oase, in special in zona bazinului care se extinde in solduri si pe picioare in jos.am incercat sa merg mai mult dar obosesc, am incercat sa fac sport sa mananc mai putin dar tot ma doare.nici nu stiu ce pozitie sa adopt ca sa nu mai simt durerile.va rog frumos sa-mi dati un sfat.va multumesc anticipat.
0
23-02-2011, ora 22:45
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Comentariul este valabil pentru utltimele doua postari: exista un singur tratament cu efecte absolut spectaculoase, respectiv reducerea durerilor, cresterea mobilitatii si o viata cvasi-normala.
Este vorba, logic, de normalizarea greutatii. Daca nu veti intelege acest imperativ va veti distruge articulatiile rapid, masiv si ireversibil.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
24-02-2011, ora 12:53
marycod
Nu este medic/terapeut
marycod
Buna ziua, copilul meu are 11 ani, 40 kg si aproape 1.55 inaltime.De 2 saptamani are o durere(il tine la mers ) la creasta osului de la sold(sus)doar in stanga, am fost la un consult si doctorul a zis ca ar trebui sa ii treaca ca poate s-a lovit.Intrebarea mea este sa faca o radiografie sau sunt dureri, , de crestere.Cand palpez zona il doare strict 2-3 cm din latimea osului mai spre coloana.Multumesc
0
24-02-2011, ora 12:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
BUna ziua!
Nu am inteles localizarea anatomica a problemei.
Nu se pune problema radiografiei, ci mai curand a unui consult clinic atent si competent, la un ortoped pediatru cu buna experienta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
28-02-2011, ora 12:07
marycod
Nu este medic/terapeut
marycod
Buna ziua, am fost intre timp la un reflexo-terapeut care a zis ca il doare pe traseul nervului spinal (pe langa coloana, spre sold exterior si se opreste in mijlocul fesei stangi ), intrebarea mea este daca se, , repara singur sau trebuie sa fac ceva special pentru a nu mai avea dureri la efort si daca trebuie sa iau scutire pentru ora de sport pana la remedierea problemei.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Soldul marcatorului - primul ajutor
  •