durere si usturime in timpul actului sexual

17-10-2012
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Buna ziua!
Sunt casatorita si destul de des, la contactul sexual simt o durere si chiar usturime.
Am observat ca ustura chiar foarte tare in momentul cand ajunge sperma in vagin.
O secretie mai deosebita nu am, insa imi dau seama ca ceva nu e in regula, pentru ca si asa, fara contact simt o usturime sau ca si cand m-ar zgaria ceva pe interior ( ca sa exprim cat mai bine ceea ce simt).
Si sotul simte ca ceva nu e ok inauntru, iar dupa contact face niste bubite si chiar o secretie urat mirositoare.
Facem o pauza si intimpul asta ne revenim iar dupa urmatorul contact, o luam de la capat..

Ce sa facem, ca este destul de suparator si nu ne mai vine sa mai facem nimic...

Din analize mai vechi stiu ca am candida, insa nu am scurgere anormala, si ce ma deruteaza este acea senzatie de ' zgariere'.

Ce analize sa mai fac? Sa fie ceva probleme la Ph?


Va multumesc!
4 comentarii
0
18-10-2012, ora 10:18
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Asi fi foarte recunoscatoare celor de la care voi primi un raspuns competent la acest subiect.
Chiar nu stiu ce sa mai fac.

Va multumesc!

O zi senina!
0
22-10-2012, ora 22:54
Sonia11
Nu este medic/terapeut
Sonia11
Buna. Nu stiu daca raspunsul meu te va ajuta, eu sper ca da. Si eu am avut candida foarte multa vreme si inca mai imi da tarcoale uneori dar o tin sub control. Ce ma ajuta acum sunt ovulele Gynophillus care contin Lactobacili, care se gasesc in mod natural in vagin. Poti sa gasesti mai multe pe net despre aceste ovule. Eu iau in fiecare luna cate o saptamana doua, imediat dupa menstruatie, de vreo 2-3 luni incoace. Ce mai e bun sunt ovulele cu propolis. Din pacate, unele dintre noi facem alergie la propolis, dar eu am gasit niste ovule cu extract de propolis si alea imi sunt ok. Poti sa le gasesti la farmaciile naturiste. De fapt sunt supozitoare, dar se folosesc si ca ovule. Poti de asemenea sa cauti informatii pe net despre Elite Nutritia Deva care au produse foarte bune sau sa cauti un medic homeopat bun care te poate ajuta. Dar un primul rand, ar trebui sa mergi la un medic care sa vada ce ai exact si sa iti prescrie un tratament corect. Ce ti-am scris eu e naturist si uneori le-am primit ca recomandare de la medicul ginecolog. Multa sanatate!
0
25-10-2012, ora 15:48
teoim
Nu este medic/terapeut
teoim
Multumesc pentru sfaturi. Ovulele cu propolis le-am incercat si eu. E bine dupa orice fel de tratament, insa dupa, iar apare. Acum mi-am mai linistit mancarimile cu ( n-o sa va vina sa credeti ) iaurt facut in casa.
Am sa caut acele ovule cu Lactobacili.

Multumesc si numai bine!
0
31-10-2012, ora 23:42
irina_v2009
Nu este medic/terapeut
irina_v2009
cel mai bine ar fi sa faci o analiza a secretiei. in functie de asta vei afla si tratamentul.
sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •