durere si furnicaturi cap

06-10-2011
ioioiooo
Nu este medic/terapeut
ioioiooo
am si eu o durere de cap ciudata. in ultimul timp am o durere care este prezenta in permanenta, e adevarat ca este de slaba intensitate, nu ma opreste din activitatile mele (ma opreste paranoia, teama ca este o tumora sau un accident vascular cerebral) dar este tot timpul prezenta. uneori de o mai mare intensitate, alteori de ma mica, dar este mereu acolo. Uneori simt ca o presiune pe o tampla, alteori o simt in crestetul capului sau in ceafa. Ma dor un pic si ochii si ma simt si un pic obosita, dar aceste senzatii le aveam si inainte fara sa fie insotite de durerea de cap. Ma sperie foarte tare si imi e frica sa nu mor pana marti cand am o consultatie la neurolog. credeti ca e ceva grav, ar putea fi un cheag de sange sau asa ceva?
8 comentarii
0
06-10-2011, ora 23:04
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
cred ca este vorba de o sinuzita! ia ceva, pastile si inceark sa stai linistita! Multa sanatate! succes!
0
07-10-2011, ora 04:43
ioioiooo
Nu este medic/terapeut
ioioiooo
Dar imi e frica de ceva mai grav, nu dorm noptile de teama de teama sa nu mor. Acum de exemplu am o durere pe partea dreapta a capului cam in spatele urechii... sunt chiar f speriata si nu vreau sa mor asa de mica ( am doar 16 ani)
0
07-10-2011, ora 10:38
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
stai linistita ca nu mori! dar ai disutat cu parintii tai despre aceasta problema?
0
07-10-2011, ora 10:39
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
scz... "discutat"
0
07-10-2011, ora 10:40
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
dar dc nu te duci la un medic? sau chiar la medicul tau de familie, sa ii spui ce te doare?
0
07-10-2011, ora 19:09
ioioiooo
Nu este medic/terapeut
ioioiooo
parintilor le-am spus, si mi-au zis mereu sa ma linistesc ca nu am nimic, dar nu ma ajuta, pt ca eu sunt convinsa ca voi face un atac cerebral si voi muri. am vorbit si cu doctorul meu de familie si cu mama unui prieten care e tot medic de familie 'si toti mi-au spus ca nu e nimic grav si ca nu poate fi nici un cheag la varsta asta ca e de la stres sau poate de la o lipsa a vitaminei c sau poate de la presiunea atmosferica (asta e ceea ce simt, o presiune in interior, de asta imi e si frica ca o sa explodeze, din cauza presiunii ff mari) mi-am luat si tensiunea de mai multe ori de-a lungul zilei si mereu mi-a dat 11 cu ceva, nu mai stiu ce. Dar eu nu o sa ma linistesc pana nu ma voi duce la neurolog (Care este marti) si nu imi va spune ceva concret, sa imi faca un rmn sau sa imi spuna de ce am aceste chestii ciudate in ultimul timp. Dar mie imi e frica sa nu mor pana marti, chiar iubesc viata asta si nu vreau sa mor mai ales acum.
0
07-10-2011, ora 23:49
Karla2
Nu este medic/terapeut
Karla2
esti prea mica incat sa faci atac cerebral sau alte chestii deastea. mai bine stai linistita ca ai toata viata inainte!
0
08-10-2011, ora 00:35
ioioiooo
Nu este medic/terapeut
ioioiooo
multumesc! eu sunt si ipohondra de fel, am mai avut impresia pana acum ca am un infarct sau chestii din astea, sper doar sa treaca mai repede perioada asta si sa fiu din nou ca inainte, ca eu nu eram asa speriata de orice.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce apar durerile de cap (migrenele)?
  • Durerea de cap după somn
  • Dieta săracă în carbohidrați ar putea reduce migrenele
  • De ce vinul și ciocolata pot declanșa migrene?
  • Atacul migrenos protejează de fapt creierul de stresul oxidativ?
  • Când ar trebui să ne alarmeze durerea de cap (semne de gravitate și motive de adresare la medic)
  • Ce indicii oferă localizarea durerii de cap
  • Modalități de a trata durerea de cap fără medicamente
  • Durerile de cap, raportate anual de peste 50% dintre oamenii de pe glob
  •