durere puternica in parte de sus a spatelui

15-10-2010
bia21deva
Nu este medic/terapeut
bia21deva
buna ziua! de 2 saptamani am probleme cu spatele...prima oara cand a inceput sa ma doare eram la lucru( lucrez 12 ore pe scaun) si am simtit o durere puternica...credeam k ma dor plamanii...durerea era de o parte si alta a coloanei pe unde sunt pozitionati plamanii, knd inspiram durerea era din ce in ce mai puternica...ma tinea in loc...ajunsa acasa de la lucru si stand in pat durerea ma lasat...simteam totusi un disconfort dar atat...a doua zi...seara la 7 am intrat iar la lucru si au inceput iar durerile...dar timteam o altfel de durere...in partea de mijloc intr-un punct a spatelui chiar la coloana, durerea era resimtita pana in piept...disconfort total...nici cand ma lasam pe spatarul de la scaun nu simteam o amelioarare doar intinsa pe burta in pat...cu chiu si vai a trecut ziua si ajunsa acasa durerea ma mai lasat...peste 2 zile cand am intrat iar la lucru aceeasi durere...foarte puternica din ce in ce mai puternica cu cat trecea timpu si stateam pe scaun...am rezistat la lucru si cu tot cu pastilele care mi le-au dat la cabinet(ketonal) durerea nu trecea...am iesit seara la 7 de la lucru...acasa stand in pat durerea nu mai trecea...am fost la urgenta si am facut film la coloana...nu aveam nimic...si mia scris o reteta cu fastum gel, ketonal injectabil, mydocalm, tramacalm, indometacin supozitoare, maalox pt stomac. stand in medical acasa si urmand tratamentul nu am mai avut probleme...stateam doar in pat...nu faceam efort...era bine...azi am fost la lucru de dimineata pt ca medicalul s-a terminat...dupa 3 ore de stat pe scaun m-au luat iar durerile in acelasi loc in parte de mijloc a spatelui...in dreptul pieptului...la cabinetul medical de la lucru mi-a facut un calmant ketonal inj cu ink ceva...am ast 2-3 ore durerea era tot mai puternica...am luat si 2 pastile calmante nu mai retin ce anume mi-a dat...apoi indometacin supozitor...la 3 am luat invoire si am plecat acasa... am dormit 4 ore...si m-am trezit cu aceeasi durere puternica...mi-am cam distrus stomacul cu pastilele...numa calmante...si tot ma doare...diagnosticul a fost discopatie lombara...dar eu le-am zis medicilor...NU MA DOARE IN PARTEA DE JOS A SPATELUI CI SUS...LA MIJLOC...URCA PANA LA GAT nu stiu ce sa fac...unde sa ma duc...ce parere aveti??va rog astept un raspuns...am 21 de ani si nu mi se par normale durerile astea de la varsta asta...va multumesc si va rog dati-mi un raspuns...ce ar putea fi
1 comentarii
0
15-10-2010, ora 23:13
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Este posibila existenta unui sindrom compresiv radicular, motiv pentru care ar fi indicat sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.