durere post extractie

07-04-2009
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
buna seara,
astazi am suferit o operatie adika mi-a fost extras penultimul molar din partea dreapta sus de langa molarul de minte.pana aici toate ok extractia a decurs normal fara dureri, doar ca acum a inceput sa doara locul de langa extractie si inka sangereaza un pic, nu asta ar fi problema mea cea mai mare dar ma doare cand ating molarul de minte care pana acum nu mi-a cauzat nici o problema, si durerea de la atingere e destul de aiurea.
Care ar putea fi problema????
este normal ????
multumesc:)
7 comentarii
0
07-04-2009, ora 23:08
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
singerarea este normala, daca este putin- inseamna ca efectul anesteziei s-a terminat si se redeschid vasele sanguine. Durerea molarului de minte poate fii cauzata prin sprijinul efectuat in timpul extractiei ar trebui sa treaca destul de repede.
0
07-04-2009, ora 23:14
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
multumesc mult pentru raspuns, acum am observat ca mi sa umflat obrazul stang si implicit s-a imflamat si locul unde a fost molarul.ce as putea sa fac?
0
07-04-2009, ora 23:25
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
umflatura este o reactie normala la o interventie chirurgicala- mai mult sau mai putin - important sa nu doara foarte mult. Un antiinflamator ar fii de ajutor (Aulin)
0
07-04-2009, ora 23:37
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
in primul rand multumesc pentru raspuns m-ati mai linistit(eram foarte speriat e prima interventie pe care o am), nu am momentan aulin am doar ibalgn, si nu am prin zona o farmacie deschisa non stop.
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
0
07-04-2009, ora 23:38
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
in primul rand multumesc pentru raspuns m-ati mai linistit(eram foarte speriat e prima interventie pe care o am), nu am momentan aulin am doar ibalgn, si nu am prin zona o farmacie deschisa non stop.
despre durere ce sa zic e suportabila.
extractia a avut loc azi pe la ora 18, sangerarea nu prea sa oprit dar nu e excesiva, as vrea sa stiu daca pot clati gura cu apa de gura corsodyl?
si cam dupa cat timp ar trebui sa-mi fag griji in privinta durerii si a sangerarii?
multumesc
0
07-04-2009, ora 23:47
Dr. Octavian Fagaras
Identitate neconfirmată
Dr. Octavian Fagaras
Daca extractia nu a fost una grea si de lunga durata, durerile se vor reduce destul de repede. Clatitul cu corsodyl este ok, dar fara a exercita presiune, pentru ca se creaza coagulul de sange, care este important pentru vindecare si nu trebuie eliminat prin clatitul excesiv. Atata timp cat nu curge, sangeratul nu este o problema. Daca totusi este ceva mai tare puteti musca pe un rulou de hartie pentru cateva minute si se va opri. Daca este excesiv, atunci trebuie sa mergeti la urgenta sa opreasca emoragia. Oricum nu mi se pare cazul dvs.
0
08-04-2009, ora 00:02
andreyutzu21
Nu este medic/terapeut
andreyutzu21
nu stiu daca extractia a fost grea ce pot sa va spun e ca a durat cca 20 min, maseaua a fost sectionata in 3 bucat si scosa pe particele, nu ma durut deca la sfarsit cand doamna doctor a "cautat resturi cu chiureta"
sper sa se opreasca durerea pentru ca ma incomodeaza si cand vorbesc deoarece se ating maselele.
va multumesc pentru raspunsuri si va doresc o Seara cat mai frumoasa!!!
o sa revin maine sper cu vesti mai bune!!(daca o sa pot dormi:)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Modalități de conservare a crestei alveolare în urma extracției dentare
  •