durere piciorul stang muschii biceps femural, fesa stanga si gamba

26-10-2012
elennaminca
Nu este medic/terapeut
elennaminca
sotul meu in varsta de 29 de ani prezinta dureri in zona membrului inferior stang localizate la nivelul muschilor sau articulatiilor nu stim sigur, care s-au accentuat de o saptamana. nu poate merge mult pe jos, sezand sta mai mult pe parte dreapta nu foarte mult. mai mult intins pe spate. am fost la doctor dar ne-au spus ca este posibil sa aiba lombosciatica. durerile au inceput in urma cu o luna si 2 spt dar foarte putin la nivelul bicepsului femural. acum urmeaza un tratament cu xeforapid, mydocalm si ketonal de 3 zile dar nu se vad ameliorari ale dureri. ce aparatura puteti sa ne recomandati sau ce sfat puteti sa ne dati pentru a rezolva problema. va multumim!
3 comentarii
0
27-10-2012, ora 15:44
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Cel mai util sfat este sa obtineti un diagnostic corect, printr-un consult clinic la neurochirurg.
Orice tratament ati efectua fara un diagnostic corect v-ar putea agrava suferinta.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
29-10-2012, ora 20:20
elennaminca
Nu este medic/terapeut
elennaminca
in primul rand multumesc frumos pt sfatul acordat..astazi am fost cu sotul meu la spitalul de urgenta Floreasca din Bucuresti(, la sectia Neurochirurgie), asa cum nea-ti recomandat dvs, am vb cu un doctor neurochirurg si ne-a spus sa continuam acelas tratament de dinainte pana pe 22 noiembrie cand ne-a programat la un RMN(xeforapid, mydocalm, ketonal), dupa ce la inspectat putin pe sotul meu(la pus sa mearga pe varfuri, pe calcai si sa se aplece in fata).Din fericire se simte putin mai bine, dara il mai tine putin in spatele piciorului stang cand merge...intrebarea mea pt dvs este daca putem folosi diclofenac gel, sau unguent din gheara dracului, pt picior ii afecteaza cumva in vreun fel.daca le pot folosi cum anume?prin masaj sau aplicare?As mai dori sa stiu inca un lucru...cand am primit biletul de trimitere de la urgenta pentru RMN pe el scria ca diagnostic lombosciatica, iara azi am constatat ca pe reteta scrie discopatie picior stang..desi pe sotul meu nu il doare absolut deloc spatele.Discopatia este acelas lucru cu Lombosciatica?multumesc frumos pt raspunsul dat inainte si multumesc anticipat pt acesta..o seara placuta
0
30-10-2012, ora 13:12
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este vorba despre acelasi lucru: afectarea discului intervertebral (discopatie) care provoaca sindromul compresiv lombar, manifestat uneori prin lombosciatica (nu este obligatorie prezenta durerii lombare).
Puteti folosi orice unguent doriti, nu poate afecta negativ situatia.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: