durere picior stang

11-09-2011
cgebs
Nu este medic/terapeut
cgebs
Buna ziua,
tatal meu, in varsta de 72 ani- sufera de HTA grad II, cardiopatie ischemica cronica-, de aproape 7 saptamani are piciorul stang amortit si simte dureri sub forma de pusee in degetul mare al acestuia. A fost internat doua saptamani in spital, timp in care i s-au facut analize si un RMN, diagnosticul fiind de lombosciatica L5 stanga algoparestezica, coxartroza bilaterala, spondilodiscartroza DL cu rahialgie. Desi urmeaza tratament de peste trei saptamani, piciorul este in continure amortit iar durerile persista. In plus, acum doua saptamani i-a curs sange intre degete, din degetul mare si a ramas o rana sub forma circulara, cu diametrul de 7-8 mm, care nu da semne de vindecare. Mentionez ca piciorul nu si-a schimbat culoarea si nici nu este umflat.
4 comentarii
0
11-09-2011, ora 21:22
c0rina
Nu este medic/terapeut
c0rina
Simptomele arata clar ca problema este legata de sange si nu este de la nervi sau sciatica. Sa mearga cat mai repede la un medic homeopat bun. Exista remedii care pot ameliora aceste probleme. Alt solutie nu cred ca exista.
0
12-09-2011, ora 17:12
cgebs
Nu este medic/terapeut
cgebs
homeopat sau hematolog?
0
12-09-2011, ora 22:31
Lidia/26
Nu este medic/terapeut
Lidia/26
Buna ziua!
Am 27 de ani, 1, 80 si 80 kg.
Am o problema la piciorul stang, durerea este intre baza degetelor si glezna, usor umflat, ma doare doar cand merg, este usor umflat... Mi s-a pus diagnostic platfus. Am incercat varianta aceea cu amprenta labei piciorului si mie nu mi se pare ca ar fi platfus...
V-as ruga daca imi puteti da si mie un raspuns referitor la problema pe care o am.
Va mltumesc
0
18-09-2011, ora 17:59
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa cum deja stiti foarte bine, imi este absolut imposibil sa va diagnostichez fara un examen clinic direct.
Nu cred ca este vorba despre platfus, care este in 99, 99% din cazuri doar o problema estetica, fara implicatii functionale (suferinte).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: