durere picior

17-01-2016
mada madalina
Nu este medic/terapeut
mada madalina
Buna seara. Daca ma puteti ajuta va rog...am fost operata acu 9 luni.. La genunchiul stang...diagnostic: Brida mediopatelara...leziune condrala. Mi sa recomandat infiltratii..eu momentan locuiesc in Anglia..doctorii d aici mi.au zis sa ma intorc unde m am operat pentru ca ei nu imi pot face nimic. problema e ca... Ma doare piciorul zilnic... Cand merg..cand urc scarile.. Cand ma pun jos..chiar si la repaus... Imi pocneste in timpul mersului..si ma doare in lateral iar uneori si laba piciorului. Dumneavoastra ce ziceti ? va rog daka ma puteti ajuta cu un sfat.vashi fi foarte recunoscatoare..va multumesc anticipat
15 comentarii
0
17-01-2016, ora 19:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi fizice practicate, antecdente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
17-01-2016, ora 19:16
mada madalina
Nu este medic/terapeut
mada madalina
Am 21 de ani...50 de kg... 1.60 inaltime...lucrez ( curatenie). M am dus cu o problema la medic...imi pocnea cand mergeam..si la artroscopie au gasit alceva( brida )..acu e mai rau...nu e zi sa nu ma doara..
0
17-01-2016, ora 23:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil ca problema D-voastra este efortul fizic excesiv.
In acest caz, trebuie sa reduceti drastic efortul.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2016, ora 15:28
Stela-lenuta
Nu este medic/terapeut
Stela-lenuta
buna ziua am o problema nu sunt in tara si. am nevoie de un sfat de cateva luni ma doare piciorul stang ma doare muschiul femural si durere se duce pana la genunchi si spate madoare cand stau intinsa cand stau pe sezut sau cand ma merg si ma sprijin in el e o durere ff urata ce pot sa fac va rog sa ma ajutati multumesc
0
03-02-2016, ora 19:05
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: sexul, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi fizice practicate, antecedente traumatice si de alta natura etc.
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-02-2016, ora 20:12
Stela-lenuta
Nu este medic/terapeut
Stela-lenuta
Sex feminin am 1, 65 inaltine am 25 de ani sunt casnica efort fizic nu fac am o durere de cateva luni la muschiul biceps femural si gluteu mare asa stiu ca se nunesc acesti muschi si spatele la piciorul stang nu am avut nici un incident incat sa ma lovesc ma luat asa deodata.am incercat sa ma dau cu voltaren dar nu imi trece ce as putea sa fac va multunesc
0
03-02-2016, ora 22:30
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar tot nu am inteles ce greutate aveti..
Asteptam detalii relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
04-02-2016, ora 15:49
Stela-lenuta
Nu este medic/terapeut
Stela-lenuta
52 kg am multumesc
0
05-02-2016, ora 23:48
Stela-lenuta
Nu este medic/terapeut
Stela-lenuta
Ma puteti ajuta va rog cu un sfat ce as putea sa fac va rog astept un raspuns multumesc
0
07-02-2016, ora 00:26
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Este posibila existenta unui sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Ar fi salutar un consult clinic la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
08-02-2016, ora 14:15
livia41
Nu este medic/terapeut
livia41
Buna ziua. Am 1.70 m, 64 kg. Am suferit in urma cu o luna o operatie de menisectomie, s-a indepartat portiune din meniscul intern si extern, picior drept. Am inceput imediat recuperarea prin gimnastica la domiciliu zilnic, o ora. Am facut dupa cateva zile si cu greutate de 1 kg. Primele 2 saptamani de la operatie totul a decurs perfect fara dureri, iar de 2 saptamani am dureri in tot genunchiul, desi iau flamexin. Intrebarile mele ar fi: Am exagerat cu gimnastica, sa merg mai mult pe jos sau sa stau in pat, sa port o genunchiera sau sa incep si fizioterapia? Mentionez ca nu am folosit deloc carjele, dupa recomandarea medicului. Multumesc,
0
08-02-2016, ora 18:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Probabil ati exagerat cu recuperarea.
Ideal ar fi sa puneti aceasta intrebare chirurgului care v-a operat.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
10-02-2016, ora 19:47
livia41
Nu este medic/terapeut
livia41
Va multumesc.
0
16-06-2016, ora 11:24
Stela-lenuta
Nu este medic/terapeut
Stela-lenuta
Buna ziua am revenit la dumneavoastra cu o mare rugaminte sa ma ajutati sa pot reduce durerea de picior care o am pana in august pt ca nu sunt in tara si nu am cum sa merg la doctor aici.am o durere de picior in sold si durerea se lasa pe picior pana la calcai e o senzatie de arsura si amorteala de obicei ma doare cand stau in fund can merg mult sau daca fac efort aceasta durere o am de cateva luni bune e ff deranjant.eu am 50 de kg varsta 26 inaltime 1.65 si sunt casnica nu muncesc.am luat pastile voltaren si gel nu isi fac efectul am luat si arcoxia intradevar cat am luat arcoxia in acele zile nu am simtit de loc durerea ce as putea face sau ce as putea lua sa imi mai lase durerea pana in august cand voi merge acasa sa imi fac un control va rog sa ma ajutati multumesc
0
17-06-2016, ora 10:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Din cele descrise de D-voastra poate fi vorba despre un sindrom compresiv lombar (hernie de disc).
Tratamentul nu consta in administrarea de medicamente. Este vorba fie de repaus+ kineto-terapie, fie de interventie chirurgicala.
Trebuie sa consultati, evident, un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Un website dedicat pacienților ce necesită o intervenție chirurgicală. Găsiți aici liste cu chirurgi și clinici de chirurgie, prezentări de servicii și recomandări ale pacienților, dar și informații detaliate despre fiecare operație.
Accesați site-ul