durere persistenta la mamelonul drept

26-07-2014
gheisha
Nu este medic/terapeut
gheisha
Buna ziua,

Ma numesc Gabriela am 44 de ani, nu iau nici un fel de medicamente, nici anticonceptionale, nu fumez, nu beau alcool, nu droguri.

De aproape doi ani ma doare sinul drept. Am observant ca mamelonul drept e in partea de sus e mai intrat in interior, iar ca dimensiune e mai mic ca si inainte. In stare normala e mai fin la atingere decit stingul. Daca il ating iese in afara dar nu ca si inainte.
Daca impartim sinul in 4, linga mamelon cam pe unde vine ora 13.00 pe ceas, e o mica unflatura in forma de triunghi cu virful ascutit in sus spre clavicula, unflatura de marimea buricului degetului mic si care nu depaseste areola. Unflatura nu se deplaseaza la atingere si nici nu dispare si reapare.
Sinul nu are alta culoare, nu sint pliuri, pielea nu e uscata si nu se descoameaza, ma palpez si nu am simtit nimic, nu sint scurgeri din mamelon si nu exista mincarime. La atingere sau apasare simpla nu doare.
Doare cind umblu, sau cobor scari, in masina/autobus cind trec peste o denivelare, doare mai tare daca nu port sutien, doare cind ma pun in pat sa ma culc, doare cind dorm pe spate si pun mina dreapta pe cap. Cind ma scol dimineata si stau intinsa nu ma mai doare, decit cind ma ridic din pat.
Iar durerea parca e undeva in interior si urca spre clavicula, citeodata am impresia ca doare si sub-brat dar asta poate pentru ca imi protejez sinul tot timpul sa nu se miste prea tare. Durerea este mai pronuntata inainte si pe perioada ciclului dar in principiu e prezenta tot timpul.

Totul a inceput printr-o dereglare de ciclu. Timp de 6-7 luni nu am avut deloc dupa care am avut timp de o luna jumatate. Dupa aceea s-a oprit timp de citeva luni si a reinceput si a tinut tot o luna. Am fost la ginecolog sa vad daca nu e un fel de pre-menopausa sau o infectie. Totul a fost in regula. Mi-a prescris medicamente ca sa provoace ciclul. Si mi-a spus ca e din cauza stresului si oboselii. Care erau intradevar la maxim in acea perioada.
In Aprilie dupa ciclu am avut scurgeri de culoare maro timp indelungat asa ca m-am dus la ginecolog, am facut toate analizele, ecografie si mi-a spus ca totul e bine doar ca nu am eliminate tot singele.
De atunci am ciclu foarte normal si fara probleme. Si stilul de viata s-a schimbat, stres si oboseala mai putina.

In Decembrie mi-am facut mamografie pe care scrie urmatoarele.Sini cu densitate intermediara clasa II, Tesut fibroglandular cu dispoziţie eterogena difuză discreta, nu se detecteaza noduli dominanti, fara microcalcificari suspecte. Aspectul pielii, mamelonului si a areolei normale. Nu sint ganglioni de marime si aspect patologic visibile in zona axilelor. Doi noduli mici de densitate medie cu centrul hipodens sugestiv de mici ganglioni intramamari in coada glandulara stinga.

I primavara mi-am facut ecografie la care scrie urmatoarele.sin drept- morfologie de tip adipos, parenchim glandular hiperecogen, grupat in zona centrala, fara leziuni focale sau ectazii ductale fara corespondent ecografic in portiunea superioara sensibila clinic ) fara adenopatii axilare.sin sting -morfologie similara -- Posibil sindrom inflamator condro-costal.

Va multumesc mult pentru ajutor si va doresc o zi placuta.
3 comentarii
0
30-07-2014, ora 19:39
gheisha
Nu este medic/terapeut
gheisha
Va rog frumos daca se poate, sa imi raspundeti, sint foarte ingrijorata.
0
28-08-2014, ora 16:37
alfloren
Nu este medic/terapeut
alfloren
Buna draga mea,
Eu nu stiu sa-ti spun ce inseamna acest diagnostic, dar pot sa-ti recomand sa mergi la doctora Claudia Teodorescu de la Bucuresti. Poti sa o cauti pe internet. E super-doctor! Mama mea a avut problem foarte mari si a fost singura care I-a descoperit diagnosticul corect si datorita ei traieste si acu dupa 5 ani. Am trait un calvar am umblat prin medici si degeaba!Doar la dansa am gasit raspunsul. Daca ai nevoie de datele ei de contact da mesaj in privat
0
28-10-2014, ora 10:20
mirela...
Nu este medic/terapeut
mirela...
am o intrebare cu trei luni in urma inainte de menstruatie sinii ma dureau (ca deobicei) dar mi sau marit un pic shi mamelonii la fel shi acum tot sunt la fel de mariti ca shi atuncea, durerea a disparut shi apare mereu inainte cu o saptamina inainte de mentstruatie.Acuma ash dori sa shtiu este normal inainte de menstruatie sa dor sinii shi sa fiu moi?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: