durere permanenta in partea superioara a stomacului

08-04-2011
adnana ad
Nu este medic/terapeut
adnana ad
Buna seara,

De 2 saptamani am dureri mari in partea superioara a stomacului care cateodata migreaza spre stern, altadata spre mijlocul abdomenului. Am senzatia de balonare permanenta, stomac umflat si tare, cu mersul la baie nu am observat nimic anormal, nu am senzatie de greata sau voma si nu ma doare dupa o regula: dupa sau inainte de masa. Ragai mult mai des ca inainte.Durerea e permanenta in unele zile, in alte zile deloc sau putin deranjant. Se intampla si sa nu pot sta in picioare din cauza durerii, dar de cele mai multe ori daca stau intinsa in pat pe partea dreapta, durerea se mai calmeaza.

Am fost la medicul de familie si mi-a spus ca am gastroduodenita, mi-a prescris triferment, espumisan, no spa, omez si metoclopramid. Ultimul nu l-am luat pentru ca nu am senzatie de greata, dar celelate le-am luat 2 saptamani, am mancat regulat, ceea ce nu prea faceam inainte si nu observ o calmare a durerii. O sa revin luni la medic pentru analize, dar pana atunci ce mi-ati recomanda sa trec mai usor de weeke-end.

Multumesc
1 comentarii
0
08-04-2011, ora 22:56
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa-ti faci si depistare de Helicobacter Pylori, din sange. Cel mai bun lucru ar fi sa-ti faci endoscopie, asa se vede cel mai bine stomacul si eventual o ecografie. Dar medicul te va indruma. Ca sa treci mai usor de zilele astea, ia antiacidul cum ti s-a spus si in timpul zilei, cand stomacul e mai gol, bea in inghitituri o cana de ceai caldut de coaja de stejar. O ligurita rasa la o cana, sa fie apa rosie la fierbere. Evita acru, acide, prajeli.Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.