durere pelvina si intarziere menstruatie

01-08-2009
nathy
Nu este medic/terapeut
nathy
buna ziua; am 30 de ani, sunt fumatoare, nu am copii; in urma cu aprox 7 saptamani am inceput sa am dureri in partea de jos a abdomenului, in special in partea stanga. am fost la ginecolog si am aflat ca am o inflamatie pelvina. mi s-a prescris tratament cu antibiotic (zanocin 200mg) si supozitoare diclofenac plus ovule cu betadina. mentionez ca zona pelvina este inflamata si extern. am facut si o ecografie pentru a exclude varianta sarcinii extrauterine. ca o precautie in plus, eu am facut si un test de sarcina care a iesit negativ. ultima menstruatie a fost pe data de 15 iulie. ultimul contact sexual l-am avut la inceputul lunii iulie. desi am facut tratamentul, durerile si inflamatia externa persista, plus am o senzatie continua de balonare. data ecografiei si a ultimului control ginecologic a fost 13 iulie. am nevoie de o parere. nu-mi iese din cap ideea sarcinii extrauterine. alte simptome nu am... dar durerea este destul de intensa iar abdomenul umflat. va multumesc!
3 comentarii
0
01-08-2009, ora 16:20
nathy
Nu este medic/terapeut
nathy
rectificare: data ultimei menstruatii este 15 iuNie! si o completare: la ecograf nu s-a vazut ovarul stang. medicul a spus ca este usor coborat si aceasta e explicatia. cum ma pot convinge ca nu este o sracina extrauterina? va multumesc mult!
0
03-08-2009, ora 20:11
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Ce inseamna ca "zona pelvina este inflamata si extern"? Ai la piele ceva ? Cai Zanocin ai luat pe zi?
0
05-08-2009, ora 08:44
nathy
Nu este medic/terapeut
nathy
zanocin am luat 2 pasile/zi; inflamat extern adica abdomenul este vizibil umflat!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dismenoreea - durerea în timpul scurgerilor menstruale
  • Întârzierea ciclului menstrual
  • Ce este ciclul menstrual normal?
  • Fiziologia aparatului genital feminin - ciclul reproductiv
  • Calmează durerile menstruale acasă
  • Menstruația peste sarcină
  • Manifestările comportamentale „dictate” de ciclul menstrual
  • Perspectiva feminină asupra durerii pelvine (sondaj)
  •