durere pelviana

09-04-2013
eelleenaa
Nu este medic/terapeut
eelleenaa
Buna ziua!
In septembrie 2012 am inceput sa urinez f des (30 ori pe zi) si sa am dureri in zona pelvina. In ultimele 7 luni am facut tratamente, la recomandarea ginecologului si urologului, cu diferite antibiotice si antiinflamatoare dar fara nici un rezultat, in cele din urma acestia spunand ca totul este in regula dpdv gine. si uro., (analizele au iesit ok urina, sange urografie, nu este hernie sau apendicita)

In ultima luna simt durerea pelvina cum radiaza si coboara pe piciorul drept (din interior/spate) pana in spatele genunchiului si uneori si o 'presiune' in zona baznului, putin mai sus.tot in partea dreapta. Urinez la fel de frecvent, nu pot iesi din casa si de multe ori nici sa stau in picioare de durere.
Care ar putea fi cauza/investigatii suplimentare/remedii?

Mentionez ca am 25 de ani, 1.65 si 55kg.
Aveti vreo recomandare sau indicatie? Va multumesc anticipat!
5 comentarii
0
09-04-2013, ora 10:08
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna dimineata. Sunt necesare cateva informatii suplimentare: care este cantitatea de urina emisa in 24 ore? (a se masura); care este cantitatea de lichide ingerata in 24 ore? (a se determina); urinati doar ziua sau si pe parcursul noptii?; cantitatea de urina/mictiune este mica/normala/crescuta (apreciere subiectiva sau obiectivare prin masurare). Va saftuiesc sa completati un "jurnal al simptomelor (mictiuni/durere, etc) ", pe ore si zile, pentru a facilita explorarea ulterioara. Sfera investigatiilor se poate largi prin determinari biologice tintite, imagistice, etc, in functie de cauza suspectata. Multa sanatate!
0
09-04-2013, ora 10:33
eelleenaa
Nu este medic/terapeut
eelleenaa
Buna ziua!
Zilnic, consum intre 2-3l de lichid (doar apa plata si ceai)
In timpul noptii urinez o data, sau cateodata de 2 ori dar nu mai mult.
In timpul zilei aprox de 15-20 de ori pe zi (cu nevoia imperioasa de a urina) cantitatea fiind mereu de 150-200 ml (deci zilnic urinez undeva la 3l - aspectul fiind normal)
Durere este mai slaba dupa ce beau lichid si o perioada dupa ce urinez, iar dimineata, deoarece pe parcursul noptii nu consum lichid, durerea este insuportabila (si in general nu ma plang deloc la dureri)
Mentionez ca nu fumez, nu consum alcool, mananc foarte multe legume/fructe/seminte zilnic.

Imi puteti recomanda vreo analiza/investigatie concreta va rog.
Chiar nu stiu ce sa fac (atat urologul cat si ginecologul mi-au spus ca habar nu au care ar putea fi cauza)

Va multumesc!
0
09-04-2013, ora 11:42
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Pediatrie, Timisoara
Dr. Marcovici Tamara-Marcela
Buna ziua. S-a propus cumva efectuarea unei cistoscopii? Dar a unei evaluari RMN abdomino-pelvine? Ati efectuat si un examen neurologic de specialitate? Aveti cumva si tulburari de tranzit intestinal (constipatie, etc)? Multumesc.
0
09-04-2013, ora 16:16
bia1
Nu este medic/terapeut
bia1
buna ziua...iti inteleg perfect situatia prin care treci.eu ma confrunt cu o situatie asemanatoare (din pacate cu mai multe simptome care apar si dispar ) nu am durere in zona pelvina dar durerea la urinare persista de aproape 2 ani..exact cum descrii si tu durerea este foarte puternica dimineata ( o explicatie ar fi ca urina este foarte concentrata ).am facut multe investigatii medicale dar din pacate fara nici un rezultat...este foarte frustant:(.sunt programata saptamana viitoare la o ultima investigatie, sper sa gasesc un raspuns si un tratament..

daca ai partener/sot --ar trebuii luat in calcul si efectuarea unor investigatii medicale de catre el--un examen secretie uretra.
ar fi bine sa faci o citoscopie...
tu nu ai zis daca atunci cand iti vine sa urinezi te poti "tine" sau nu...nevoia de a urina este imperioasa, si trebuie sa urinezi imediat?...intreb asta pentru ca in una (din multele) convorbiri cu medicul urolog am discutat despre " vezica superactiva" ( nu stiu exact in Ro cum se numeste)-- la mine nu este cazul..la tine cum este?

insanatosire grabnica.
0
20-02-2019, ora 21:42
eelleenaa
Nu este medic/terapeut
eelleenaa
... 6 ani mai tarziu, inca ma lupt sa scap de aceeasi infectie urinara cu E.coli, care mi-a distrus viata.
In 7 ani am incercat toate tratamnetele posibile (2 ani de variante scheme cu antibiotice, diverse tratamente naturiste, tratament homeopat) dar infectia cu e.coli este prezenta la fiecare analiza.

Aproape 31 de ani, 1, 65 inaltime, 55kg.
Nu sunt constimata, am o dieta adecvata (bogata in legume, fructe, f limitata branzaturi si carne, fara tutun, alcool sau cafea) si beau suficiente lichide.

Durerea pelvina nu mai este prezenta dar nu pot avea contact sexual (toate investigatiile ginecologice au iesti bune), probabil mental din cauza durerii infectiei urinare.
Simptomele agravate fata de acum 6 ani: urinari frecvente si f imperioase: +50 urinari/zi si +5 urinari nocturne
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: