durere pe os picior

21-05-2015
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
buna seara. Acum cateva zile am resimtit o durere pe os in partea de sus a piciorului( de la inchietura piciorului pana la genunchi- partea superioara). Cand ma doare un picior cand celalat. Durerea pe zi cedeaza, iar seara ma doare cand unul cand celalalt. Am mai patit asta de cateva ori acum ceva vreme.Daca dau cu unguent imi trece. si cand ma masezsimt ca ma doare osul.mi s-a mai intamplat asta insa iarna de vreo cateva ori. imi trece daca iau antiinflamator, dar imi face rau la stomac. ce ma sfatuiti? multumesc
7 comentarii
0
21-05-2015, ora 23:14
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai esentialul: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, eforturi practicate, antecedente traumatice, neurochirurgicale, metabolice, reumatologic-inflamatorii.
Care este localizarea anatomica a durerii?? Ce legatura exista cu efortul??
Asteptam date relevante.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
21-05-2015, ora 23:29
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
am 31 de ani, sex feminin, 60kg si 1.70, nu fac sport mai deloc, nici antecedente traumatice nu am, sau alte boli. nu are legatura durerea cu efortul. pe zi nu prea ma doare, mai mult seara.durerea este pe partea superioara a piciorului pana la genunchi.daca iau antiinflamatoare imi trece, insa pt ca am o gastrita incerc sa nu iau. daca fac baie fierbinte durerea imi trece.am mai avut durerea asta acum un an cred dar iarna si mi-a trecut in 2-3 zile.nu stiu daca are legatura insa acum 5 zile ma durea gatul incat nu il mai puteam misca foarte bine, si durerea cobora cumva pe umar, insa mi-a trecut durerea de la gat. va multumesc
0
21-05-2015, ora 23:47
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
cand sunt in miscare nu simt durerea, durerea e persistenta cand stau efectiv. asa cum am spus sport nu fac, insa de cateva zile am mers destul de mult pe jos. va multumesc frumos
0
22-05-2015, ora 08:20
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Cu mare probabilitate este vorba despre un sindrom de supra-solicitare fizica.
Daca o perioada rezonabila (cateva saptamani) de reducere a efortului fizic nu este suficienta, puteti apela la un neurochirurg (suspiciune de sindrom compresiv vertebral).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
22-05-2015, ora 09:33
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
multumesc frumos.
0
22-05-2015, ora 10:46
dayanag
Nu este medic/terapeut
dayanag
spuneti-mi va rog frumos as putea lua eventual un supozitor cu diclofenac
0
22-05-2015, ora 10:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Puteti lua, numai ca nu trebuie sa ignorati efectul "pervers": prin ameliorarea durerii veti avea falsa impresie ca puteti continua cu acelasi nivel de efort fizic..
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: