durere nas, ochi

06-04-2010
marinetilaura1
Nu este medic/terapeut
marinetilaura1
Buna la toata lumea!
Eu cred ca am rinita(zic cred pt ca la ORL mi se spune ca nu am desi am zilnic niste mucozitati galben verzui ca niste coji sau albe vascoase, ori e iarna, ori e vara, de vreo 2 ani), am facut tomografie la sinusuri si sinuzita nu este, deci ma gandesc ca ceva trebuie sa fie. Mucozitatile astea nu sunt abundente, nu am nasul infundat decat cateodata dimineata un pic, dar cateodata simt ca se scurg prin spatele nasului, in gat(mai ales dimineata).Am folosit mai multe medicamente: vitamina A uleioasa, nazomer, vitaminoterapie dar nu a trecut inca de tot.

Problema este ca am si dureri de cap suparatoare si zilnice, ele au fost pe toata perioada rinitei, ma dor ochii cand ii misc, baza nasului, si durerea se extinde pana in fundul ochilor, ceafa si chiar gat(pe tomografie nu se vede nimic suspect si nici pe radiografia cervicala)

Dar, adevaratul motiv pt care am vrut sa scriu este ca eu cand pun degetele de o parte si alta a nasului in partea dreapta pulseaza mult mai tare decat in partea stanga (din cate imi pot da eu seama, fluxul sanguin din vasul respectiv de sange este mai rapid?), pulsatia asta o simt pe toata lungimea nasului pana la ochi iar ochiul drept este inrosit si tot pe partea dreapta simt pe cerul gurii o mica umflatura.eu m-am gandit ca poate folosind sprayurile, picaturile pt nas folosite la rinita, ele au modificat ceva in fluxul sanguin, sau poate umflatura aceea e o modificare de vas ?.ce as putea sa fac ca sa aflu de ce pulseaza asa tare acolo? o fibroscopie? exista vreun test doppler pt zona nasului? (am facut un test doppler al arterelor carotide si a iesit bine)

Cred ca v-am zapacit cu atatea detalii dar nu mai stiu in ce directie s-o iau, durerile astea de cap imi influenteaza foarte mult viata sociala si la medicii la care am fost pana acum nu am aflat un raspuns.

Daca este cineva care ma poate ajuta cuun sfat, ii multumesc anticipat.
Multa sanatate!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.