durere muschi in urma unei cazaturi

09-02-2013
eugenvalentin
Nu este medic/terapeut
eugenvalentin
Buna ziua,
In urma unei cazaturi pe o treapta umeda (gresie) de 10 zile am o durere la urcat si coborit scari, sau la schimbare de pozitie a piciorului, flectat sau intins.Durerea aste deasuprea genunchiului, muschiul femurului sau drept anterior??Am si o mica unflatura deasupra rotulei.La miscari se aud usoare pacanituri.Sunt in strainatate si nu pot consulta un medic.ce ma sfatuiti sa fac?
7 comentarii
0
09-02-2013, ora 13:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Fara o examinare clinica directa este absolut imposibil de precizat originea suferintei.
Poate fi vorba despre o ruptura (dezinsertie) a cvadricepsului, care necesita interventie chirurgicala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
09-02-2013, ora 14:23
eugenvalentin
Nu este medic/terapeut
eugenvalentin
va multzumesc, incerc sa consult un medic aici.
0
16-06-2013, ora 23:36
stefy626
Nu este medic/terapeut
stefy626
buna seara, am si eu nevoie de o informatie urgent, am avut o cazatura spectaculoasa cu bicicleta pe sosea, nu ma afectat cu nimic impaactul pe sol, in chimb bibicleta a cazut peste mine lovindu-mi partea de jos a muschiului femurului, aparent nu ma durut nimic doar o senzatie de lesin, mam culcat zos si am baut multa apa, de atunci dupa fiecare ora trecuta sa umflat tot mai tare zona mai sus de genunchi, iar moschiul a scazut multn, ici nu pot sa merg, se tot umfla, am pus gheata dar nimik, ce am oare e ceva grav cat mai dureaza, si la incheetura maini simt o durere puternica da nu sa umflat asa tare, ce am patit? ca nam deloc idee, va multumesc enorm daca ma-ti ajuta Stima.
0
18-06-2013, ora 08:50
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Pot fi leziuni musculare, ligamentare, osoase (fracturi) sau orice alte leziuni traumatice.
Este imposibil sa precizam cauza suferintei fara o minima examinare clinica.
Prin urmare, nu puteti evita un consult la ortoped.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
25-06-2013, ora 00:28
stefy626
Nu este medic/terapeut
stefy626
Buna seara, am o fractura de rotula, nu e deplasata, am fost la spital si mi la pus in ghips de la jumatea coapsei pana jos aproape de articulatia talpii nu mi-au dat prea multe detalii cei eacolo, acum cand merg cu el simt ca imi curge ceva din el da e pe interior, e ceva normal?am voie sa ma sprijin de el?cat trebuie sal tin in ghips?miau pus bn ghipsul?par sa nu se prea priceapa cei deacolo e un spital dintrun oras mic, am nevoie de niste informatii despre cum ar trebui sa ma comport cu genunchiul si cat de grava e situatia..multumesc
0
25-06-2013, ora 09:01
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va raspund punctual:
- imobilizarea gipsata se utilizeaza rarissim in cazul fracturilor rotulei, datorita disconfortului evident si mai ales datorita ankilozei severe pe care o determina la nivelul genunchiului;
- prin urmare, colegii occidentali au tendinta sa opereze aceste fracturi, deoarece dupa operatie nu mai este nevoie de imobilizare, ba chiar genunchiul se mobilizeaza imediat prin kineto-terapie specifica;
- in cazul in care optati totusi pentru tratament conservator, puteti inlocui imobilizarea gipsata cu o orteza fixa de genunchi, care va permite gesturile de igiena;
- fractura rotulei permite sprijinul pe membrul afectat, deoarece rotula nu este solicitata in cazul sprijinului pasiv.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
25-06-2013, ora 15:00
stefy626
Nu este medic/terapeut
stefy626
Va multumesc mult domnul Dr Marius pentru informatii, deci senzatia de lichid rece care pare sa curga, pe care o simt la zona articulara, e normala, n-am dece sa-mi fac griji?, spun asta deoarece doar atunci cand merg apare simtoma...Multumesc anticipat. O zi frumoasa.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: