durere masea, plomba... masea sensibila?

29-01-2011
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
Buna !

Am fost la dentist prin noiembrie pentru a-mi rezolva o carie. Caria a fost destul de mare dupa spusele doctorului dar mi-a plombat-o. Am fost anesteziat complet in timpul lucrarii, nu am simtit absolut nimic. Numai ca dupa ce a trecut efectul si pana acum maseaua ma doare cand mananc pe ea. Practic nici nu pot manca pe ea cand alimentul incepe sa fie putin mai tare. Sa fi ramas dintele sensibil?

Multumesc !
4 comentarii
0
29-01-2011, ora 13:07
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
...sau obturatia usor mai inalta...
0
02-02-2011, ora 22:55
godfather04
Nu este medic/terapeut
godfather04
oare nu e vreo infectie?
0
03-02-2011, ora 09:36
Dr. Cosmin Marin
Stomatologie, Bucuresti, sector 6
Dr. Cosmin Marin
posibil ca si materialul sa fie fff aproape de nerv, de aceea ati si fost atentionat ca ati avut o carie mare. Daca nu trece, mai faceti o nvizita si este posibil sa se ajunga la scoaterea "nervului".
0
15-02-2011, ora 14:58
gabriiela21
Nu este medic/terapeut
gabriiela21
Buna ziua, am stat 2 saptamani cu o pasta care omoara nervii si ieri am fost la dentis si mi-a fost scosi nervi, si mi-a bagat un ac cu o substanta de culoare maro banuesc ca e un medicament ceva, oricum nu m-a durut deloc, dar de azi noapte ma doare foarte foarte rau, iau paracetamol, 6 pastile am luat pana acum si nu mi-a trecut durerea si este o durere pulstiva, parca e ceva care se misca in masea, dar nu e nimik umflat. urmeaza sa ma duc vineri la dentist ca sa imi puna plomba. Ce sa fac pana atunci ca ma doare foarte rau maseaua? Credeti ca e vreo infectie?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Medici stomatologi, dentisti, cabinete stomatologice
Recomandă un stomatolog sau caută unul bun!
Medici-Stomatologi.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 7500 de cabinete și clinici de stomatologie din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor stomatologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • De ce dor dinții la rece, cald sau dulce?
  • De ce doare locul extracției?
  • Compusul din ceai verde ce ar putea reduce sensibilitatea dentară
  • Soluții pentru calmarea durerilor de dinți
  • Plombele din amalgam/metalice trebuie schimbate?
  • Dinți sensibili
  •