durere mare la penetrare

14-07-2013
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Buna ziua.ma numesc Andreea, am 21 de ani, iar de aproape un an mi-am inceput viata sexuala.La primul act penetrarea a fost destul de grea si nu am sangerat deloc, insa durerea a fost foarte mare.Am mai incercat si dupa si am aceeasi problema: ma doare foarte tare de fiecare data si nu simt nicio placere in timpul actului sexual.Cum as putea rezolva aceasta problema?
12 comentarii
0
14-07-2013, ora 13:51
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Ia de la farmacie lubrifiant tip durex, albastru, pe baza de apa si foloseste-l in preludiu. Probabil ca nu te lubrifiezi suficient si de asta durerea. Si daca te doare, nu te lubrifiezi natural. Deci e in cerc. Si poti rezolva in acest fel pana se invata organismul cu senzatiile sexuale, pana o sa te te detasezi de teama si inconfort si local vei reactiona normal la stimuli.
Sanatate!
0
14-07-2013, ora 19:34
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Multumesc mult.Iar faptul ca nu am sangerat deloc este normal?
0
14-07-2013, ora 19:35
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Da, este normal. Sunt destule femei care in ciuda durerii la deflorare (primul contact) nu sangereaza absolut deloc.
0
14-07-2013, ora 19:38
andreeapaslariu
Nu este medic/terapeut
andreeapaslariu
Multumesc frumos!
0
14-07-2013, ora 19:41
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Sa fii sanatosa! Si orice nelamurire, inconvenient ai, intreaba, nu e o rusine. Conteaza mult sa ai o viata sexuala sanatoasa si satisfacatoare.
Numai Bine!
0
05-08-2013, ora 15:31
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ziua, va rog mult sa ma ajutati cu un rasp daca se poate...
am o problema destul de mare..eu sunt virgina, de 1 luna de zile la un intreval de o sapt, eu si prietenul meu am incercat sa rupem himenul, dar simt eu k nu s-a rupt pt k si akm ma doare destul de tare cand incercam,
ceea ce am observat este ca am avut o scurgere roz...poate sa fie de la himen daca el nu s-a rupt ???
durerea pe care o resimt mereu poate fi de alta cauza?
va multumesc,
cu respect alina
0
06-08-2013, ora 17:29
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
da e de la himen acea secretie roz, asa am patit si eu
0
07-08-2013, ora 09:56
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
buna ralu, multumesc mult pt rasp :*
Dar la tn himenul s-a rupt? S-a produs si sangerare ? K noi am incercat de 1 luna si chiar daca a curs acel lichid roz tot nu s-a rupt, este elastic...si ma gandesc k atunci knd se va rupe, oare sa mai curga sange ? multumesc, te pwp...
cu respect,
alina
0
07-08-2013, ora 12:00
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
buna alina, unele pers nu si dau seama ca s-a rupt sau nu din cate am citit eu pe aci, asa a fost si la mine dupa ce a aparut acea scugere roz cand am mai facut-o au mai fost 2 3 fiisoae cu sange da atat. exista femei care sangereaza si care nu doar aceasta mica secretie rozalie. la unele femei himenul e mai elastic, la unele ma sub tire la altele mai gros sunt si p;ers care au sangerari abundente de umplu saracele cate 1 absorbant dupa dezvirginare. sunt cazuri si cazui si totul tine de organismul fiecreia dintre noi
0
07-08-2013, ora 12:01
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
cat despre durere pe m a durat inca 1 luna si ceva pana m am obisnuit cu senzatiile din timpul actului sexual
0
07-08-2013, ora 13:04
Alina 28 ani
Nu este medic/terapeut
Alina 28 ani
multumesc mult ralu :)
o zi placuta !
0
08-08-2013, ora 14:36
raluca88
Nu este medic/terapeut
raluca88
npc o zi buna!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea sexuală după naștere - ce spun studiile
  •