durere mare la genunchi

20-01-2012
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
buna ziua
Am facut un RMN si am primit urmatorul diagnostic;arii in hipersemnal PDSpair la nivel
diafizar femural stang cu substrat edematos:
-osteofite marginale laterale la nivelul epifizelor distale femotibiale stangi:
-ambele meniscuri cu inaltime redusa si hipersemnale liniare, mai evident la nivelul cornului anterior extern.
-acumulari cu semnal lichidian cloazonate partial suprapatelar;
-ligament incrucisat anterior cu semnal heterogen, fara modificari de contururi externe,
concluzii:-modificari degenerative de gonartroza
-microfracturi de menisc bilateral
-contuzie de LIA
-hidartroza.
Am 47ani, in tinerete am facut sport de performanta si de ceva vreme ma doare foarte rau genunchiul.
Va rog din suflet sa-mi spuneti ce e de facut?
Ce tratament ar trebui sa fac? scap de operatie?
Va multumesc anticipat
14 comentarii
0
20-01-2012, ora 17:57
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Ceea ce mentionati D-voastra reprezinta doar semnele imagistice ale gonartrozei (distrugerea cartilajului articular), absolut normala la un sportiv de performanta.
Situatia actuala depinde de greutate/inaltime, status ocupational actual, dar mai ales de examinarea clinica, care poate cuantifica importanta prejudiciului functional.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-01-2012, ora 18:04
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
buna seara
am 1, 60 si am 95kg lucrez in farmacie ca asistent stiu ca ar trebui sa slabesc dar este foarte greu ca am si o hipotiroidie de vreo 24 de ani.
Va multumesc din suflet pentru raspuns
0
20-01-2012, ora 18:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Gonartroza (distrugerea cartilajului articular) este perfect explicabila in contextul celor 45 kg in plus.
Hipotiroidia apare ca urmare a obezitatii si nu este explicatia obezitatii.
Fara scaderea ponderala majora (40-45 kg) nu veti reusi sa diminuati suferinta genunchiului.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
20-01-2012, ora 20:15
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
Multumesc de sfat. dar cum sa slabesc asa mult este foarte greu mai ales ca sunt multe kg?
daca aveti vreun reme diu va rog sa mi-l spuneti.AM facut aruncarea sulitei ca si sport de performanta, asta a implicat foarte multa forta.
faceam genoflexiuni cu 130-140kg cred ca asa am distrus genunchiul stg.era piciorul de bataie.
daca aveti vreun regim care ar putea sa ma ajute ar fi foarte bine dar vreau ceva care sa se poata tine nu tot felul de regimuri ca am incercat si eu tot felul
Va multumesc mult pentru raspunsuri
0
20-01-2012, ora 23:47
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Regimul este absolut banal: excludeti total painea de orice fel, pastele, cartofii, dulciurile si mai ales fructele!!!!!!.
Aveti voie proteine: carne slaba, peste, lactate, ciuperci, precum si legume hipocalorice (salata, varza).
Succesul este absolut garantat, fara vreo pastila "miraculoasa". Trebuie sa intelegeti ca regimul bazat pe proteine este singurul in masura sa va ajute sa slabiti cele 40-45 kg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
21-01-2012, ora 08:31
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
BUNA DIMINEATA!
Multumesc mult pentru sfatul dat.
Am omis sa va spun ca acum 8ani am fost operata de histerectomie subtotal.apoi la vreo 2ani de o eventratie deoarece am fost alergica la firele interioare, si am eliminat rand pe rand toate cele 18 fire, dar eventratia am facut-o imediat dupa primul fir scos(2sapt dela operatie)unul din efectele ingrasarii poate fi si asta?
daca as lua cartilaj de rechin sau artrostop ar avea vreun efect de refacere a cartilajului?
Sau poate aveti dv.un alt remediu
0
21-01-2012, ora 09:15
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Nu exista absolut nici un "remediu", cartilajul distrus este iremediabil distrus. Nu s-a inventat inca vreun medicament care sa "repare"cartilajul distrus.
Ce legatura ar putea avea histerectomia, aceasta v-a obligat sa mancati necorespunzator????? Toti supraponderalii incearca sa gaseasca felurite explicatii pentru greutatea lor, facand abstractie de singura motivatie: alimentatia total necorespunzatoare.
Eu stiu ca vi se pare inacceptabil sa slabiti, inacceptabil sa mentineti regimul mentionat, insa nu aveti alta solutie daca doriti o viata acceptabila, cu dureri cat mai reduse.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
23-01-2012, ora 10:21
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
Buna ziua!
va multumesc pentru toate raspunsurile, sa stiti ca am sa tin regim cum ati spus dv.
Mi s-a indicat sa fac fac 3 injectii cu Neovisc Dv ce sfat imi dati merita sa fac asta de acum sau este indicat mai tarziu?
Va multumesc anticipat
0
23-01-2012, ora 22:36
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu v-as recomanda deloc infiltratiile intra-articulare. Sunt scumpe, inutile, extrem de controversate si generatoare de complicatii, dar cel mai important este ca va "pacalesc", dandu-va impresia pentru moment (cateva luni) ca puteti continua in regimul actual de greutate corporala.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
24-01-2012, ora 11:35
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
Buna ziua!
Va multumesc mult pentru sfaturile pe care mi le-ati dat.
Tin cont de ele, deja am inceput regimul asa cum mi-ati recomandat.
Am auzit de aceste injectii care sunt destul de controversate dar vroiam un raspuns de la Dv.
Va doresc multa sanatate dv si familiei dv mi-ati dat niste sfaturi foarte bune ca altfel cine stie, poate eram tentata sa fac acele injectii care erau recomandate tot de un medic ortoped din provincie.
0
29-04-2015, ora 11:02
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
Buna ziua!Va rog sa-mi spuneti daca am gonartroza avansata si am un serviciu numai in picioare cel putin 8ore si nu mai pot de durere ce pot face pot sa ma pensionez pe caz de boala nu ca nu vreau sa mai muncesc dar miscarile si statul in picioare ma omoara, mi sa blocheaza si unul din genunchi pur si simplu este un chin, ajutati-ma va rog frumos cu un sfat.Va multumesc
0
29-04-2015, ora 14:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acum 3 ani aveati 95 kg (45 kg in exces), greutate care a determinat distrugerea genunchilor (gonartroza).
Ce greutate mai aveti acum???
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
0
02-05-2015, ora 17:01
alenab
Nu este medic/terapeut
alenab
Buna ziua acum am 80kg dar tot sunt destule, ma doare foarte tare cand stau foarte mult in picioare, dar mi se blocheaza genunchiul daca vreaun sa fac vreo miscare mai rapida.Dupa cum am spus eu sunt asistent de farmacie, serviciul meu este in picioare in fata calculatorului pentru a elibera medicamentele pacientilor.Sunt nevoita aproape in fiecare zi sa iau cate o pastila de antiinflamator.Lucrand in farmacie le-am incercat pe toate, cel mai bine imi face dicloreum si ketorolul, dar si acestea imi ridica tensiunea.Sun constienta de consecinte dar nu stiu ce sa fac, de accea v-am intrebat daca pot sa ma pensionez gradul 3cu drept de munca 4ore.Cat stau in picioare am senzatia ca-mi amorteste si mana stanga dar numai cate odata.Va multumesc mult
0
02-05-2015, ora 20:24
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Cred ca trebuie sa alegeti tratamentul naturist si nu cel medicamentos.
Evident, tratamentul naturist consta in scadere ponderala majora si in reducerea drastica a eforturlui fizic (stat in picioare, mers pe jos).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Cum menținem sănătatea genunchilor?
  • Alergarea ar putea fi benefică pentru genunchi, contrar temerilor generale
  • Leziunile genunchilor nu se vindecă complet
  • Alergarea ameliorează inflamația genunchiului, contrar așteptărilor
  • Dislocare genunchi - primul ajutor și sfaturi utile
  • Tipuri de durere de genunchi în diferite afecțiuni ale genunchilor
  • Recuperarea genunchiului în funcţie de patologie - evoluţie şi durată
  •