durere lombo-sacrata

19-05-2010
nikoletasavin
Nu este medic/terapeut
nikoletasavin
Autor: nikoletasavin Data: 17-05-2010 | Raporteaza continut inadecvat Continutul a fost raportat! Raporteaza continut inadecvat
buna ziua. copilul meu in varsta de 14 ani acuza de cateva saptamani dureri in zona lombara. durerile nu sunt continue, o zi doua nu-l mai doare apoi aceste dureri iar apar. i-am fac un set de analize la sange dar totul e ok, apoi i-am facut radiografie la coloana fata si profil, dar nu are nimic nici acolo, eco. abdominala ( m-am gandit sa nu fie rinichii) dar si aceasta i-a iesit bine, am consultat si un ortoped, iar acesta a zis ca nu este nimic grav, poate a stat in curent. mi-a zis sa-l ung cu diclofenac si sa=i dat si cate un movalis, insa durerile sunt prezente si in continuare si sincer nu stiu ce poate avea copilul meu. ce medic ar trebui sa mai consult:? sa pun aceste dureri pe seama cresterii sau a pozitiei vicioase.precizez ca si eu am probleme cu spate dar in zona toracala.poate fi o problema de familie.? ce ma sfatuti sa mai fac:? sincer aceste dureri chiar ma pun pe ganduri. intensitatea durerii chiar este mare din spusele lui. pe o scara de la 1 la 10 este uneori la 7-8 dar a fost si la 9 odata. astept cu nerabdare un raspuns.va multumesc. o zi buna.
1 comentarii
0
19-05-2010, ora 20:39
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ati facut un exces de investigatii, in lipsa unor examinari clinice judicioase.
Exista enorm de multe afectiuni, care evolueaza cu analize de sange normale, radiografii normale, echo normale.
Este motivul pentru care este infinit mai importanta examinarea clinica. Consultati un reumatolog, data fiind posibilitatea prezentei unei maladii reumatologice, de tip auto-imun.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.