durere lombara de multi ani

05-05-2011
ellen36
Nu este medic/terapeut
ellen36
Buna ziua.Am 37 de ani si de multi ani convietuiesc cu dureri in zona lombarà.La inceput, in jur de 16-17 ani, au aparut in perioada ciclului, in fiecare luna.dupa diverse investigatii mi s-a diagnosticat o dismenoree primara pentru care mi s-au prescris antiinflamatoare.La 28 de ani am ramas insarcinata si in perioada sarcinii durerile au fost mereu prezente, insa cu repaus si odihna(nu aveam voie sa iau medicamente)imi treceau.De 8 ani locuiesc in afara tarii si am lucrat cativa ani intr-un loc de munca unde trebuia sa stau f mult timp in picioare(si sa fac efort, sa ridic greutate).Am amanat de multe ori consultatii si analize..in speranta oarba cà durerile vor trece de la sine.Acum 3 ani insà, m-a trezit din somn o durere cumplita, pe care n-am mai avut-o inainte si care mà impiedica sa fac orice:sa stau asezata, sa merg dreapta.Am fost la medicul de familie care mi-a prescris initial antidolorific si antiinflamator, dar dupa 10 zile(in care nu s-a schimbat mare lucru)am decis sa fac o consultatie in privat.Ortopedul m-a consultat, mi-a dat sà fac o radiografie, si in urma ei mi-a prescris un tratament cu MUSCORIL si BENTELAN(ANTIINFLAMATOR)-doza maxima, repaos complet la pat si purtarea unui bust ortopedic(la nevoie).Rezultatul radiografiei:(imi cer scuze, incerc sa traduc )scolioza stg.convexà, antelistezis L5-S1de gr.1(12 mm)pt.spondilolizi istmica bilateralà, despicàturainitialà spondilo-artrozà, spatiile intersomatice normale, despicàtura arcului posterior al S1.Sunt f.preocupata deoarece acum, dupa 3 ani durerile au devenit atroci daca stau mai mult de 2 ore in picioare sau fac efort moderat.Tin sa mentionez ca dupa tratament, acum 3 ani durerile au disparut complet dupa 2 saptamani.Anul trecut am avut un nou episod cu dureri groaznice(am ridicat /-8 kg dupa care am simtit o durere bruscà)pt care am luat din nou antiinflamator si am purtat bustul.As dori sa stiu in ce directie ma indrept, ce tratament ar trebui sa urmez, ce atitudine sa am(pot face sport, efort moderat)si in ce fel se poate modifica situatia actualà(agrava).Am luat si in greutate in ultimii 3 ani, cca.12 kg, din cauza lipsei de miscare(inainte faceam mult sport-atletism).Va multumesc.
5 comentarii
0
05-05-2011, ora 13:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Va voi raspunde punctual:
- descrieti un sindrom compresiv lombar, de tipul herniei de disc, al stenozei canalului lombar, spondilolistezis-ului etc etc;
- medicamentele sunt nu numai inutile, ci si daunatoare: ele doar "pacalesc" creierul ca puteti mentine situatia actuala in materie de greutate si efort fizic;
- 90% din problema este reprezentata de suprasolicitarea mecanica determinata de obezitate si efort excesiv, iar 10% este reprezentata de problema vertebrala specifica;
- tratamentul cuprinde cu necesitate normalizarea greutatii si reducerea drastica a efortului fizic;
- trebuie sa intelegeti ca nu v-ati ingrasat datorita lipsei de miscare, ci 100% datorita alimentatiei necorespunzatoare.
- prin urmare, daca veti incerca sa slabiti prin miscare, va veti distruge complet articulatiile si coloana vertebrala. Slabirea o veti realiza 100% doar prin dieta.
In momentul de fata, singurul esential este consultul clinic la neurochirurg, care va elucida diagnosticul si va va orienta catre cele doua posibilitati: fie interventie chirurgicala, fie kineto-terapie (gimnastica medicala dupa programe de gen Williams). In ambele situatii se impune normalizarea rapida si definitiva a greutatii (sunt insa constient ca veti nega aceasta problema sau o veti minimiza, precum 99% dintre pacientii obezi, care nu vad legatura intre greutatea excesiva si distrugerea articulatiilor si a coloanei).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
05-05-2011, ora 15:36
ellen36
Nu este medic/terapeut
ellen36
D-le dr.USCATU...Và multumesc f mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pt acuitatea de care ati dat dovada.Din pacate mi-ati confirmat printre altele faptul de care mà temeam cel mai mult..si anume ca actuala stare a corpului(greutate in exces)e una din cauzele majore ale deteriorarii starii de sanatate.Nu minimizez nicicum problema greutatii, dimpotriva, lupt din rasputeri sa revin la forma initiala(20 kg mai putin..)Doar cà, mi s-a spus cà trebuie sa incerc f mult, deoarece unul din efectele medicamentelor pe care le luam(cortizon)are ca efect ingrasarea.Disperarea mea vine si din faptul cà, pierzànd locul de munca si implicit si asigurarea medicalà, nu reusesc momentan sa fac un consult de specialitate aici.De aceea am recurs la aceastà cale.Và multumesc din nou pt raspuns.
0
08-05-2011, ora 17:29
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Ingrasarea este conditionata 100% doar de excesul alimentar. In rest: cortizonul, lipsa miscarii, afectiuni endocrine, menopauza sau histerectomia, tpate sunt doar simple motivatii psihologice de auto-amagire, tipice obezilor.
Doar intelegerea faptului ca alimentatia excesiva este un drog (precum tutunul, alcoolul sau oricare altul) va va ajuta in sensul normalizarii situatiei.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
10-05-2011, ora 10:17
ellen36
Nu este medic/terapeut
ellen36
Buna ziua.Se pare cà exista o neintelegere aici..D-voastrà d-le doctor insistati asupra cauzelor obezitatii.Probabil n-am reusit pe deplin sa ma fac inteleasa.Pana acum 4-5 ani, la o inaltime de 1'72m am avut mereu in jur de 60 de kg(de la sine inteles cà dupa nastere mi-am revenit la o formà f bunà).Acum nu mananc mai mult decat inainte, ba dimpotrivà.S-a-nteleg ca am devenit peste noapte.."obezà"?Se stie f bine ca lipsa de miscare, sedentarismul, duce la ingrasare., iar la mine s-a-ntamplat de la o zi la alta sa nu mai consum prin miscare caloriile(am mentionat cred, cà inainte faceam mult sport). Asta si medicatia(am uitat sa va spun ca in acesti 3 ani m-am luptat si cu o sinuzità cronicà-pt care am luat alte medicamente)au schimbat ceva in echilibrul metabolismului meu. Iar in afara faptului ca am redus carbohidratii, mananc f putin, fructe si legume, consum multà apà, nu mànanc dupa ora 18.30-19...credeti-mà cà nu prea stiu ce variante mai sunt, aparte infometarea...Am fost evident la un dietolog pt asta, am facut un set complet de analize.Am inceput cu o dietà de o luna pt dezintoxicare, in urma careia trebuia sa slabesc cel putin1, 5 -2 kg., lucru care nu s-a intamplat.In prezent, de frica durerilor, nu mai fac multe lucruri si miscare fac f putina(pregatesc copilul dimineata pt scoala, gatesc si cam atat).Sexul a iesit si el din program de vreo 2 ani, deoarece pe sotul meu il oprea faptul cà mà vedea suferind din cauza spatelui si nu vroia sa-mi provoace alte dureri.Acum tabloul este complet.Daca nu este ereditar, (mama mea a fost de cand ma stiu mai plinuta), , si nici o problema hormonala, atunci intr-adevar sunt un caz disperat.Va multumesc.
0
10-05-2011, ora 16:35
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum precizam mai sus, """"sunt insa constient ca veti nega aceasta problema sau o veti minimiza, precum 99% dintre pacientii obezi, care nu vad legatura intre greutatea excesiva si distrugerea articulatiilor si a coloanei"""", asa cum toti pacientii obezi neaga legatura dintre alimentatie si greutate.
Este o lege ce tine de fizica elementara (de clasa a 7-a), un sistem termodinamic care inghite mai mult decat consuma determina depozitarea surplusului...
Va autoamagiti ca toti din familie au fost plinuti, dar uitati ca acest fapt se datoreaza unei alimentatii necorespunzatoare a intregii familii...si a preocuparii excesive pentru mancare...
Am ca D-voastra clp putin 5-6 paciente zilnic, si fara exceptii toate incearca sa se autoamageasca privind cauzele obezitatii: menopauza, histerectomie, cortizon, stress sau altele.
De fapt, este o problema ce tine de metodele psihologice de combatere a dependentei de drog (in cazul obezilor, drodul este constituit de catre mancare...).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.