durere lombara si de sold

04-10-2014
allekss
Nu este medic/terapeut
allekss
Buna ziua ddomnule doctor.Ma numes Alex am 22 de ani, 1.70m si 73kg.am facut sala timp de 3 luni in care nu am exagerat cu greutatile si nu cred k de aici me se trage problema care vreao sa v o spun.in urma cu 6 luni am facut o operatie de abces perianal si mi s a facut rahianestezie.tin sa precizez ca nu stiu ce s a intamplat sau cum s a efectuat anestezia caci nu am fost capabil sa mi misc picioarele timp de 9 ore din momentul anesteziei.din momentul ala am mai mereu dureri de coloana in zona lombara care vin si trec.o durere surda in soldul drept care imi da o oarecare slabiciune in acel picior.de exemplu daca alerg acel picior dein foarte incordat fata de cel stang.aceste simptome la fel vin si trec dupa vreo 2 saptamani.nu stiu care este factorul declansator.uneori am si dureri de cap si slabe ameteli care nu stiu daca se leaga de aceasta problema sau nu.sper ca nu am omis nimic in anamneza problemei mele.va multumesc din suflet si astept o parere din partea dumneaoastra.cu stima ivan alexandru
2 comentarii
0
04-10-2014, ora 14:35
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Neurologie, SUCEAVA
Dr. Cocîrla Mihaela Diana
Va recomand sa faceti un RMN de coloana lombara si o radiografie sau tot RMN pentru sold (articulatia coxo-femurala). Puteti sa mergeti la o consultatie atat la neurolog cat si la reumatolog. Posibil ca aceste dureri sa nu aiba legatura cu operatia si sa fie altceva. Sanatate!
0
04-10-2014, ora 19:28
allekss
Nu este medic/terapeut
allekss
va multumesc frumos pentru raspuns.o sa merg cat de curand la medic.dar daca ati putea pana fac rost de o programare sa mi spuneti ce afectiuni ar putea ascunde aceste dureri.sincer imi este frica de hernia de disc...tatal meu este operat de asa ceva si am inteles ca este oarecum ereditara...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tratamentul chiropractic pentru durerile lombare asociat cu ameliorări neînsemnate
  • Tratament mai puțin invaziv - eficient pentru durerile lombare
  • Sfaturi pentru persoanele cu dureri lombare
  • Exerciţii recomandate pentru durerea lombară
  • Care este poziția corectă pentru a ridica o greutate?
  • Gestionarea durerilor lombare printr-o nouă abordare
  • O tehnică moleculară ar putea fi dezvoltată pentru a obține un diagnostic mai rapid pentru pacienții cu dureri de spate
  •