durere lombara care coboara pe piciorul stang si dureri fesiere

17-07-2010
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
Buna ziua!
Am 32 ani 178/70, ma confrunt de o saptamana cu dureri lombare care coboara pe piciorul stang si dureri fesiere, ca tratament am folosit initial o crema din plante(pferde balsam) iar acum iau midocalm si ma dau cu diclofenac iar durerile aprope au disparut dar nu total.
Am mai avut de doua ori astfel de dureri anul trecut dar cu dureri pe piciorul drept si inghinale, inclusiv amorteli ale memrelor pe partea stanga ca tratament mi s-a prescris movalis, midocalm si diclofenac unguent iar dupa am facut fizioterapie si putina gimnastica wiliams.
Anul trecut am efectuat radiografie lombara cu rezultat pensare lombara l4-l5 dupa care am efectuat un rmn lombar cu rezultatul ok adica fara infiltratii.
Durerile apar la o zi dupa ridicari de greutati.
Intrebarile mele sunt daca ma pot duce acum la un osteopat sau sa astept calmarea totala a durerilor si daca a fost cineva la osteopat care poate spune cam in ce consta o sedinta si daca a fost multumita de rezultate?
Multumesc mult o seara placuta!
10 comentarii
0
18-07-2010, ora 00:38
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Atitudinea logica este fundamental diferita de asteptarile D-voastra:
- trebuie sa incepeti cu un consult la neurochirurg. Acesta poate cuantifica gravitatea leziunii compresive radiculare lombare (hernie de disc) si hotari un tratament chirurgical sau conservator.
- in cazul in care leziunile neurologice actuale pe care le descrieti (paralizie, pareza, lombosciatica, lombocruralgie) nu necesita interventie chirurgicala, trebuie sa efectuati un program complex de kinetoterapie (gimnastica medicala), singura utila pe termen lung.
- in absolut toate cazurile ridicarea greutatilor este strict interzisa, din simplul motiv ca agraveaza major hernia de disc.
- practicarea unor metode precum cele preconizate de D-voastra, in absenta unui consult la neurochirurg, va poate duce la paralizie si carucior rulant.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-07-2010, ora 07:38
ioan78
Nu este medic/terapeut
ioan78
Multumesc mult pentru raspuns o sa caut un neurochirurg pentru o consultatie.
0
18-07-2010, ora 16:06
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
OK
Tineti-ne la curent cu demersurile.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
20-07-2010, ora 13:42
RALLUCA
Nu este medic/terapeut
RALLUCA
BUNA ZIUA DOMNULE DOCTOR MARIUS USCATU.
V-AS RUGA DACA PUTETI SA-MI SPUNETI PE INTELESUL UNUI OM CARE NU ARE STUDII DE MEDICINA TRADUCEREA ACESTEI ANALIZE PE CARE AM FACUT-O (RMN FARA SUBSTANTA DE CONTRAST)CE AM SI CUM SER TRATEAZA MAI BINE DACA SE POATE AJUNGE LA OPERATIE (SPER CA NU) SI TOT CE-MI PUTETI SPUNE DVS.MENTIONEZ CA SUNT DE SEX FEMININ SI AM 37 ANI.IATA REZULTATELE ANALIZEI FACUTA PE 19.07.2010 :
-USOARA SCOLIOZA DORSO-LOMBARA DEXTROCONVEXA
-DESHIDRATAREA DISCIRILOR VERTEBRALE L4 SI L5
-MICI PRODUCTIUNI OSTEOFITICE MARGINALE ANTERIOARE SI LATERALE CU TENDINTA LA FORMARE DE PUNTI I.V. IN ETAJUL INFERIOR SI LOMBAR
-DEBORDURI DISCALE CIRCUMFERENTIALE LA L2 SI L3 CE AMPRENTEAZA SACUL DURAL SI RADACINILE NERVOASE L2, L3 BILATERAL INTRAFORAMINAL CU DIMINUAREA GAURILOR DE CONJUGARE LA ACEST NIVEL
-PROTUZII DISCALE CIRCUMFERENTIALE LA L4 SI L5 CE COMPRIMA USOR SACUL DURAL SI RADACINILE NERVOASE L4 SI L5 BILATERAL PRE-SI INTRAFORAMINAL(STANGADREAPTA)
-NU SE EVIDENTIAZA MODIFICARI DE SEMNAL SAU MORFOLOGIE LA NIVELUL MADUVEI LOMBARE



CONCLUZII:
PROTRUZII DISCALE CIRCUMFERENTIALE LA L4 SI L5 CU MINIME EFECTE COMPRESIVE RADICULARE LA L4 SI L5 BILATERAL(STANGADREAPTA)


ACESTA A FOST RAPORTUL MEDICAL AM SCRIS EXACT CUM ERA SCRIS PE FOAIE, VA ROG FRUMOS DACA DORITI SA-MI EXPLICATII DE CE AM ACESTE PROBLEME DACA CUMVA ESTE UN INCEPUT DE HERNIE DE DISC, CE TREBUIE SA FAC CA SA POT SA MA VINDEC.
MULTUMES ANTICIPAT.
0
20-07-2010, ora 20:58
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Acest rezultat scris al RMN-ului nu are absolut nici o valoare intrinseca.
Prezinta interes doar imaginile propriu-zise in mainile neurochirurgului, in timpul examinarii clinice (consultatiei).
Oricum, ceea ce primeaza este actuala simptomatologie: paralizii, pareze, deficite musculare sau de mers etc.
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 11:11
anssel
Nu este medic/terapeut
anssel
Buna ziua!

Am si eu dureri/intepaturi in zona lombara care tot reapar. Am fost la medic si tot ce mi-a spus a fost "sa mai slabesc" si de aceea m-am gadit sa cer un sfat. Acum am 28 de ani, 100 kg si 1.85m.

Durerile nu sunt permanente, le simt ca niste intepaturi puternice care ma fac sa ma blochez. Prima data cand am simtit intepatura a fost in perioada liceului cand am incercat sa ridic o galeata cu apa de pe un scaun. Mantionez ca intepatura nu o simt in coloana, e plasata ceva mai spre stanga.

Va multumesc,
Cu stima
Vasile Solomonea
0
02-08-2010, ora 11:16
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
D-voastra descrieti un sindrom compresiv radicular (de tip hernie de disc).
Este normal sa va doara coloana lombara, la fel de normala este si lombo-sciatalgia (durerea ce iradiaza de-a lungul membrului pelvin).
Fireste ca trebuie slabiti vreo 20 kg, ca prima etapa de tratament.
De asemenea, este foarte utila kinetoterapia (gimnastica medicala specifica) coloanei lombare.
In cazul aparitiei unor tulburari de tip neurologic (paralizii, pareze, tulburari ale mersului) este imperios necesar un consult la neurochirurg (de altfel, este util oricand in aceasta perioada).
Prin urmare, trebuie sa consultati un neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
02-08-2010, ora 11:29
anssel
Nu este medic/terapeut
anssel
Va multumesc foarte mult pentru raspuns!
O sa consul un neurochirurg! De slabit tot slabesc de doua ori pe an 5-10 kg si le pun la loc de sarbatori.

Cu stima.
Vasile Solomonea
0
02-08-2010, ora 11:40
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este dreptul D-voastra sa mancati cat doriti, insa trebuie sa fiti constient de impactul catastrofal al obezitatii asupra coloanei lombare, genunchilor, gleznelor si picioarelor etc.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
17-06-2011, ora 13:19
ania1
Nu este medic/terapeut
ania1
Buna ziua.
Am 38 de ani, 1.53 inaltime, 48 kg, si de 4 luni ma confrunt cu o durere lombara, care nu ma lasa sa stau in nici un fel, nici pe scaun si nici in picioare, doar intinsa in pat. Doar dimineata nu am aceste dureri, timp de cinci minute.
Am fost la neurolog, si dupa un consult amanuntit, mi-a pus diagnosticul de sacroileita si atrofie coxo femurala. Tratamentul pe care mi l-a prescris a fost : tador, mydocalm si multe vitamine. Din pacate, nu am putut sa fac acest tratament deoarece am ulcer si-mi afecta foarte tare stomacul. Intre timp mi-am facut si alte investigatii, printre care radigrafie la coloana lombara, unde s-au vazut discrete modificari sacroiliace bilaterale, si, in cele din urma, mi-am facut si RMN la coloana lombara si la articulatiile sacroiliace. Examinarea IRM la coloana lombara a evidentiat urmatoarele : etaj L4 - L5, protuzie discala circumferentiala survenita pe disc deshidratat ce comprima usor sacul dural si asociaza contact disco-radicular cu ambele radacini L4 intraforaminale ; etaj L5 - S1, mic debord discal paramedian stg in contact cu radacina L5 stg. intraforaminala. Examinarea artic sacro-iliace a evidentiat ca acestea au morfologie normala. Marturisesc ca n-am mai ajuns la neurolog cu aceste rezultate, dar medicul radiolog care mi-a recomandat RMN-ul mi-a pus diagnosticul de : polidiscopatie lombara, lombosciatica bilaterala. Mi-a recomandat fizioterapie si kinetoterapie. Am facut fizioterapie si gimantica medicala fac in continuare, dar durerile nu au disparut definitiv. Nu mai sunt asa de intense ca la inceput, dar au ramas totusi destul de sacaitoare.
Va rog sa-mi spuneti ce-ar trebuie sa mai fac ca sa scap de aceste dureri. Va multumesc. Sanatate multa tuturor si cat mai putine dureri.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.