durere lombara

03-11-2009
claudett
Nu este medic/terapeut
claudett
de aproape o luna am niste dureri destul de mari in partea stanga, undeva in zona rinichiului si mai nou durerea iradiaza lateral, sold stang pana in fata in zona splinei si chiar mai jos putin, cateodata simt parca si in osul pelvin.aceste dureri ziua le am mai putin sacaitoare, puternice sunt cand stau in sezut, intinsa pe spate sau pe partea stanga, noapte nu pot dormi absolut de loc de durere pe partea stanga sau pe spate, nu-mi trece surerea decat daca imi schimb pozitia pe partea dreapta sau ma ridic in picioare, la ecografie abdominala nu iesit nimic in evidenta, la urologie mi s-a spus ca aceasta durere nu este cauza interna, la coloana ar fi iesit ceva.dar.eu simt ca aceste dureri sunt altfel decat cele pe care le aveam cand coloana era de vina.unii spun ca ar fi viermi intestinali, doctorul de famile a ras.Nu e nici asta cica...totusi eu nu ma mai odihnesc de atata timp de durere noaptea, ce poate fi?
1 comentarii
0
12-11-2009, ora 17:29
Dr. Oancea Mihaela
Nefrologie, Bacau
Dr. Oancea Mihaela
Pai, este destul de simplu: cum ecografia a fost normala excludem litiaza renala si ramine doar posibilitatea unei infectii renourinare, daca rinichiul este intradevar cauza durerii. Asa ca nu va ramine decit sa faceti un sumar de urina si o urocultura. Daca acestea sunt normale va trebui sa excludeti rinichiul dreapt cauza a durerii si sa evaluati in ordine alte cauze.
Ce ar putea sa doara in aceasta zona? in ordinea frecventei ar putea fi:
lombosciatica
o afectiune a flexurii colice stg/colon descendent/sigmoid
o afectiune a splinei
o afectiune a traiectelor nervoase (herpes zoster)
o afectiune a spatiului retroperitoneal (rar)
Nu trebuie sa uitam ca femeia tinara trebuie sa fie totdeauna evaluata ginecologic!!
Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.