durere la san

29-03-2014
anyacris
Nu este medic/terapeut
anyacris
Buna ziua, va scriu in speranta ca ma puteti ajuta in problema pe care o am.De curand (6 zile) mi -a aparut o durere persistenta la sanul drept.Am fost la medicul ginecolog, acesta mi a spus ca ar fi un nodul si mi a recomandat ecografie mamara. A facut aceasta ecografie si mi s-a spus ca am fibroadenomastoza.Nu stiu exact ce inseamna asta si care sunt cauzele. Mi-am facut o programare si pt mamografie, insa sunt f speriata de aceasta durere mai ales ca mama mea a avut si ea noduli pe care i-a neglijat si care intr-un final au dus la decesul ei.Va rog, daca se mai confrunta cineva cu aceasta problema sa imi dea un sfat.
4 comentarii
0
29-03-2014, ora 22:18
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Buna seara!Ar fi important sa stim si ce varsta ai.Daca ai sub 40 de ani, iti recomand sa faci un RMN de sani (mamografia este mai putin sensibila la tinere datorita tesutului mamar mai dens, iar daca formatiunea este localizata in cadranele superioare ale sanului sau sanul este mic, uneori este dificil de facut o examinare corecta). Consulta si un medic oncolog. Eu cred ca trebuie excizata formatiunea tumorala ( fibroadenomul????) si facut examen histopatologic pentru stabilirea unui diagnostic cert. Stiu ca se recomanda biopsia formatiunilor tumorale ale sanului, dar parerea mea este ca se pot omite celulele suspecte ( acul a trecut pe langa ele, daca sunt putine) sau celule suspecte pot disemina pe traiectul acului sau deja s-a facut o bresa in capsula sau a fost intepat un vas si astfel celule suspecte pot migra, asa ca nu cred ca biopsia formatiunilor tumorale ale sanului este o solutie si recomand excizia in intregime a formatiunilor tumorale suspecte si examen histopatologic. Numai bine
0
31-03-2014, ora 10:41
anyacris
Nu este medic/terapeut
anyacris
Multumesc mult pentru raspuns.Intr-adevar am sani mici. Am ales mamografia pentru ca asta mi s-a recomandat.Am 39 de ani.Nu am stiut ca acest fibroadenom este o tumora si acum sunt deja mult mai speriata decat eram deja.Nici nu mai stiu ce sa fac ori mamografie ori RMN.
0
03-04-2014, ora 20:02
anyacris
Nu este medic/terapeut
anyacris
Buna ziua va scriu din nou deoarece am facut mamografie.Nu am reusit sa iau legatura cu doctorul care a interpretat rezultatul]
Poate ma ajuta cineva sa inteleg.Sani cu densitate omogena fara focare de microcalcificari sau opacitati spiculate. San drept in cadranul supero extern ganglion intramamar 5mm
San stang fara microcalcificari maligne Axile fara adenopatii decelabile mamografic
Structura densa a sanului impiedica evaluarea unor eventuale leziuni focale
ACR4
BIRADS 0
Tin sa precizez ca in ziua in care am facut mamografia eram in a 2 zi de menstruatie. Are sau nu vreo legatura ?Mi SE RECOMANDA ECOGRAFIE LA 3 LUNI SI MAMOGRAFIE LA 40 ANI iN PREZENT AM 38. ASTA MA SPERIE DEOARECE E CLAR CA CEVA NU E IN REGULA.
0
07-02-2021, ora 22:43
Simo 1234
Nu este medic/terapeut
Simo 1234
Buna...birdas 0 inseamna ca e ceva incert! Adica nu e clar ce s-a văzut acolo! Trebuie sa repeti mamografia dar cand nu ești la menstruație! Oricum iti trebuie un doctor bun care sa iti citeasca mamografia si sa te opereze! Fibroadenom nu e grav.dar cel mai bine e sa iti zica medicul ce trebuie sa faci! Iti pot recomanda un medic bun chirurg oncolog la Fundeni-Bucuresti dar acolo decât operează! Il poti cauta pe net CIB se numeste cabinetul este în piata Victoriei! Am fost operata la el și e super...vorbește si iti explica tot! Conteaza f mult treaba asta!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: