durere la palpare abdomen partea dreapta

18-07-2015
vasili
Nu este medic/terapeut
vasili
Bună
La palpare abdomenului in partea dreaptă imi da o senzaţie de disconfort cu o uşoară durere. E de câteva zile. Speram sa fie ceva de la tranzitul intestinal. Să fie un semn ca mă pregătesc de apendicită? Ce simptome are apendicita?
Mulţumesc
6 comentarii
0
18-07-2015, ora 11:58
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
nu cred sa fie apendicita, Simptomele clasice includ:

- durere surda aproape de centrul sau partea superioara a abdomenului ce devine mai apoi ascutita si se deplaseaza spre partea din dreapta jos a abdomenului. Acesta este, de obicei, primul semn;

- pierderea apetitului;

- greata si/sau varsaturi imediat dupa ce incep durerile abdominale;

- umflarea abdomenului;

- febra nu foarte ridicata;
Conteaza mult zona exacta pt ca abdomenul e impartit in mai multe regiuni.
0
18-07-2015, ora 13:17
vasili
Nu este medic/terapeut
vasili
simptomele de mai sus nu pot avea un preludiu cam ce am descris eu ? Dacă ar fi apendicită şi as începe sa descriu simptomele de mai sus, pana la intervenţia chirurgicala aş putea avea o fereastră de 1-2 zile să ajung în ţară sau ar trebui să o fac aici(uk)?
Şi dacă nu e apendicita de la ce ar putea fi ? Totuşi doare la apăsare şi o simt ca o umflături... sunt de 2 zile pe o cură de vitamine, sistemul imunitar îmi e la pământ şi am o ulceraţie în vârful limbii
Mulţumesc
0
18-07-2015, ora 14:42
A.M.G
Nu este medic/terapeut
A.M.G
http://www.newhealthguide.org/images/10434100/image001.jpg aveti aici regiunile abdominale, precizati in care zona se manifesta durerea. (aceste simptome au aparut in urma unui consum de alimente ?)
0
18-07-2015, ora 21:38
vasili
Nu este medic/terapeut
vasili
As zice că în flancul drept

M-am întins pe pat pe partea dreaptă şi m-as săgetat pe partea stanga, flancul stâng. Nu cred că am început să am probleme din cauza vreunui aliment.
M-am săgetat şi la spate, omoplatul drept. La masă în poziţia şezând am avut un episod de durere abdominala generală fără să pot localiza un punct anume.

Momentan am revenit la simptomele iniţiale de o stare de disconfort şi balonare abdominala flancul drept
0
18-07-2015, ora 21:40
vasili
Nu este medic/terapeut
vasili
Uneori şi fosa iliaca drept. Şi durere la apăsare
0
22-07-2015, ora 22:12
lachriss
lachriss
Buna ziua. Trebuie sa faceti o ecografie abdominala si sa va consulte un medic.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de burtă
  • De ce burta femeilor are o formă diferită față de cea a bărbaților?
  • Durere de burtă
  •