durere la nivelul gatului doar cand inghit

23-08-2011
RODICUTAELENA
Nu este medic/terapeut
RODICUTAELENA
Intr-o dimineata m-am trezit cu o durere la nivelul gatului la miscari de dreapta si stanga mai ca nu puteam sa -mi misc capul.Durerea s-a ameliorat dar am ramas cu o durere in partea stanga acolo la nivelul gatului doar cand inghit. Cand inghit simt acolo intr-un punct o durere si am senzatia ca merge pana in umar de fapt ma doare tot timpul partea stanga(umar, sold, etc) dar nu am mai patit pana acum sa ma doara la inghitit. Nu stiu ce e, eu am probleme serioase reumatice si vreau un sfat de la dumneavoastra.

Va multumesc!
1 comentarii
0
31-08-2011, ora 23:23
tema
Nu este medic/terapeut
tema
Posibil sa ai o faringita, adica o infectie cu streptococ in gat. Mergi si fa-ti un exudat faringian cu antibiograma, ar fi bine sa faci si exudat nazal cu antibiograma ca sa nu fie ceva infectie si in nas.
Infectia streptococica da dureri mari de articulatii. Streptococul emite niste toxine in corp care irita articulatiile.
Daca te doare si soldul fa-ti si o analiza de secretie vaginala cu antibiograma.
Antibiograma trebuie neaparat facuta la nalize ca sa stii la ce antibiotic este sensibila bacteria.
Ar fi bine sa faci toate analizele astea in aceeasi zi ca, in cazul in care iti ies infectii in mai multe locuri, sa stie doctorul ce antibiotic alege si care sa mearga pentru toate.
Vezi sa nu ai o carie sub o plomba mai veche sau la o masea fara nerv. Si asta iti poate da asa dureri. La carie este tot un streptococ implicat, printre altele.
mergi la doctor sa iti dea trimiteri eventual.
Pentru exudate nu trebuie sa te speli in gura sau in nas si nici sa bei apa inainte de recoltare.
Pentru secretia vaginala nu te speli in vagin si nu ai contact sexual 48 de ore inainte de recoltare.
Cu rezultatele mergi inapoi la doctor pentru tratament. Sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.