durere la laba picioarelor

25-03-2014
patricia13
Nu este medic/terapeut
patricia13
Buna ziua
As dori sa va intreb ce tratament ar trebui sa urmeze tatal meu care are niste dureri groaznice de picioare.Ii amortesc, are furnicaturi prin ele si tot timpul le simte reci.Vreau sa va zic ca el are si diabet zaharat de tip II iar de vreo luna a intrat pe insulina.A facut si ceva injectii in laba piciorului vreo 3 sedinte incepand de prin octombrie dar tot degeaba.Va multumesc!
3 comentarii
0
25-03-2014, ora 22:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna seara!
Nu inteleg ce injectii ar fi putut face, cat timp orice injectie este total contraindicata in piciorul diabetic.
Nu inteleg cum poate sa treaca pe insulina un diabetic de tip 2...care este rezistent la insulina.
Suferinta mentionata este tipica piciorului diabetic si este datorata atat neuropatiei diabetice, cat si macro-, dar si micro-angiopatiei de tip diabetic, la care se adauga un potential sindrom compresiv vertebral (hernie de disc).
Care este situatia diabetului?? A efectuat un consult de Chirurgie vasculara, absolut obligatoriu in cazul piciorului diabetic???
Nu am inteles insa ce varsta are pacientul si mai ales ce greutate/inaltime are.
Astept detalii relevante.
Cu stima,
Marius uscatu
Chirurg ante-picior
0
03-04-2014, ora 16:09
Monicaa38
Nu este medic/terapeut
Monicaa38
Buna ziua!
De cateva zile ma dor talpile ingrozitor, nu mai pot merge cum trebuie, calc cu frica sa nu ma doara. Simt ca sunt calde talpile - este doar o senzatie caci le-am verificat si nu sunt; putin umflate; daca ma las pe talpi normal, cu toata greutatea, ma dor pana la senzatie de arsura.
Este adevarat ca am munca de birou, stau 9 ore cu picioarele atarnate si mi se umfla picioarele, dar acest lucru il am de ani de zile si nu am avut nicio problema. In aceasta dimineata de exemplu nu ma mai dureau, ci pur si simplu erau amortite si le simtem ca pe niste pernute sensibile.
Ma puteti ajuta cu o idee? Stiu ca este nevoie de control de specialitate, dar, in cazul in care ati mai intalnit, poate imi puteti da cateva indicii.
Am omis sa mentionez cateva date despre mine: 1.70m, 58 kg si mananc in general destul de atent, nu mananc porcarii.
Multumiri.
0
03-04-2014, ora 16:13
Monicaa38
Nu este medic/terapeut
Monicaa38
Am omis sa mentionez cateva date despre mine: 1.70m, 58 kg si manac in general destul de atent, nu manac porcarii.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Durerea de picioare
  • De ce te dor picioarele - cauze și tratament
  •