durere la intestinul gros

31-03-2011
George053
Nu este medic/terapeut
George053
Buna ziua! Am o problema si sunt cam ingrijorat. Ieri, dupa terminarea scaunului, de fapt, am simtit ca trebuie sa mai stau pe wc, dar imediat am simtit o durere la terminatia intestinului gros ( a fost o senzatie ca si cum s-a tras inapoi intestinul), iar durerea persista si acum, in plus a intervenit o durere in partea dreapta a spatelui. Scaunele sunt normale, fara sangerari, fara mucusuri, dar durerea nu cedeaza si ma incomodeaza si cand stau in sezut, culcat, sau in orice pozitie. Rog raspunsul sa vina din partea unui medic. Care ar fi cauza si daca imi trebuie ceva tratament. Va multumesc mult.
1 comentarii
0
08-04-2011, ora 00:25
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua. Senzatia de evacuare incompleta a scaunului poate fi de la hemoroizi sau de la polipi rectali. Este putin probabil ca problema sa fie serioasa, pentru durere incercati No-Spa sau Ibutin, dar daca aveti peste 40 de ani, mergeli la gastroenterolog, s-ar putea sa indice colonoscopie sau rectosigmoidoscopie (se vede doar prima parte a intestinului gros). Durerea in spate nu pare sa fie de la colon, mai curand este de la coloana (spondiloza lombara) sau rinichi (litiaza). Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.