durere la inghitire

20-03-2009
covenina
Nu este medic/terapeut
covenina
Buna ziua,

Scriu in aceasta categorie deoarece am gasit un tratament recomandat de Dl. Dr. Flueraru Valeriu care as vrea sa il incerc si eu pentru ca simptomele sunt oarecum asemanatoare si anume:

sa incep cu inceputul, sper sa nu exagerez dar mai bine povestesc tot.

In urma cu un an (martie 2008) am racit rau si la fiecare raceala aveam o tuse seaca, ma inroseam toata si nu puteam sa rup tusea iar de data asta am luat Stodal si mi-a trecut foarte repede dar apoi am racit iara prin noiembrie, nu am mai tusit asa rau si m-am tratat cu Coldrex si aspirina Bayer dar am baut atat coldrex ca la un momendat nici nu mai putea sa il inghit. Dupa aceasta raceala am ramas cu o senzatie ca "respir printr-un burete" simt o jena cand respir dar doar cand respir aer rece si o durere in spate pe esofag, daca tusesc ma doare, ma doare si cand inghit mancarea, uneori ma doare si cand beau lichide. Am fost la medicul de familie si am facut o radiografie la plamani si a spus ca nu am nimic grav, doar o "cicatrice", ca nu m-am tratat corespunzator la momentul cand am fost racita si ca nu are ce tratament sa mai imi recomande acum. Ulterior am fost iar la medic (aparuse o durere mai jos, in zona stomacului dar in spate, am facut o endoscopie, rezultat leziuni de gradul 1 pe esofag si ulcer gastric, acum ma tratez cu Omez si Motilium, mai am vro 7 zile si fac o luna de cand i-au acest tratament, durerile din spate zona stomac au disparut)
Pentru cealalta durere care e tot in spate dar mai sus (zona plamani, dar nu doare cand respir) am luat Trachisan, Vitamax si Ambroxol dar nici o schimbare, cand respir aer rece e la fel.

Daca incerc tratamentul recomandat de dvs :

( este un traumatizm si o iritatie la nivelul mucoasei. cel mai posibil la gura esofagului. pentru inceput iti recomand sa faci multa gargara cu ceai de musetel, + sa pui Vit. A uleioasa in nas.. cate 4-5 pic la 4 ore.. ajuta la cicatrizare.+ tantum verde tab,. de supt 1 la 6 ore. REgim alimentar./.. nimic rece, acru, condimentat si acidulat. dac in3 zile nu e mai bine. trebue sa intrerupi doxiciclina si sa margi la medic )

oare o sa fie mai bine?

Sau ce altceva as putea sa iau?

Multumesc anticipat.
4 comentarii
0
20-03-2009, ora 17:11
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
Da este bine sa tii regim si sa faci acel tratament..
Iti recomand sa faci Aerosoli.. sau Inhalatii cu INHALANT... este unica metoda ca medicatia sa ajunga in trahee si bronhii.
ca si tratament antiinflamator.. Eurespal 3 pe zi! 10 zile
0
14-08-2014, ora 10:24
sofinel59
Nu este medic/terapeut
sofinel59
Buna ziua, intreb si eu pe dl. Dr.Flueraru : dupa un efort de trei zile am facut un infarct urat, in 21 mai 2014.Am STENT, am fost internata de trei ori intr-o luna, spre deosebire de altii cu diagnosticul meu (Angina pectorala) eu nu pot face efort: am o durere cu arsura permanenta in piept ( am si o gastrita hemoragica) dar mai nou, tot incerc sa explic la toti medicii ca eu simt o durere pe esofag??? partea dreapta-spate, putin mai jos de gat.cc 10 cm iar cand inghit ( covrigi daca mananc ) am o durere rapida si puternica si o simt ca o denivelare!
Ce parere aveti? Mentionez -nu pot trece la testul de efort mai mult de 50Wat.
Am fost la o cura de 3 saptamani iar acum sant intr-o alta cura de 6 luni si eu tot nu pot trece de cele 30 min bicicleta! Tensiunea e buna 110/70/63 puls
dar ceva din piept nu ma ajuta! Am 55 ani, am facut atletism iar acum nu reusesc nici cateva sute de metri!
Va multumesc anticipat!
Multa sanatate la toti!
0
14-08-2014, ora 12:15
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
1. trebuie facut un tranzit baritat esofagian unde se vede daca este o problema pe esofag
2 se exclud completr din alimentatie Lactatele, citricele, sucurile, otetul s.a. mancare acra
3 trebuie facut tratament naturist pentru circulatie.. ( paducel, ginsesng, omega 3 din seminte de in, conezima Q 10..s.a)
0
15-08-2014, ora 08:34
sofinel59
Nu este medic/terapeut
sofinel59
Multumesc mult, pentru raspunsul prompt!
Ieri mi-au facut iarasi testul de efort si ecocardiografie, apoi am programare ptr. RMN inima(sa vada cat de mare e cicatricea).
Dar eu vin in tara saptamana viitoare si imi fac testul cu baritat esofagian, asa cum mi-ati scris! Mentionez- la test de efort imi scade tensiune- de la 115/85 in cateva min. 95/70- Eu locuiesc in Berlin dar e greu din cauza "limbii sa pot explica corect ceea ce simt!
O zi buna!
Sofia B.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.