durere la incheietura mainii

05-09-2007
madutzza
Nu este medic/terapeut
madutzza
de la un timp ma doare f rau incheietura mainii cand incerc sa scriu, imi amorteste si am un nodul tare...care creste si devine tot mai vizibil...rasp va rog
7 comentarii
0
19-12-2007, ora 00:00
dan vlad
Identitate neconfirmată
dan vlad
PE BAZA ACESTOR INFORMATII, VAGI, AR PUTEA FI VORBA DE "CRAMPA SCRIITORULUI". DACA RADIOLOGIC ACOLO UNDE ESTE NODULUL NU APARE NIMIC, POATE FI UN CHIST SINOVIAL.
DUPA APLICAREA DE 2-3 ORI/ZI DE UNGUENT CU FENILBUTAZONA TIMP DE 1-2 ZILE DUREAREA AR TREBUI SA DIMINUIEZE CU MINIM 50%. DACA SE VA INTAMPLA ASTFEL, ATUNCI VA FI NECESARA CONTINUAREA CU TERAPIE FIZICALA ULTRASONICA, IONIZARE CU CLORURA DE CALCIU SI NEMECTRON TIMP DE 10 ZILE.
IN CAZ DE NEREUSITA E DE FACUT O RADIGRAFIE DE COLOANA VERTEB. CERVICALA SI CONSULTARAREA UNUI REUMATOLOG.
0
19-12-2007, ora 00:00
madutzza
Nu este medic/terapeut
madutzza
pana la urma s-a rezolvat problema!era vb de un chist sinovial care a fost extirpat
0
19-02-2008, ora 00:00
co
Nu este medic/terapeut
co
De ce credeti exista durerea de umar... parca cineva ar injunghia din spate in fata prin umar ? Stiti cumva care e cauza si mai ales care e remdiul? Mersi.
0
21-05-2009, ora 15:29
catrinel89
Nu este medic/terapeut
catrinel89
mi s-a spus ca as putea avea crampa scriitorului ;nu am facut radiografie in schimb am facut electroterapie si masaj la sanatoriul tekirghiol ;nici o ameliorare.
nu pot sa mai scriu cu dreapta si ma chinui cu stanga de mai bine de 4-5 ani alternativ cu dreapta cand trebuie sa imi iasa mai bine, dar este un efort...efectiv muschii se contracta, degetele se "chircesc"si imi sare creionul sau unealta de scris folosita.M-i s-a mai spus ca s-ar mai putea rezolva cu operatie la sectia de chirurgie plastica...ceva tendoane...
0
21-05-2009, ora 15:30
catrinel89
Nu este medic/terapeut
catrinel89
mi s-a spus ca as putea avea crampa scriitorului ;nu am facut radiografie in schimb am facut electroterapie si masaj la sanatoriul tekirghiol ;nici o ameliorare.
nu pot sa mai scriu cu dreapta si ma chinui cu stanga de mai bine de 4-5 ani alternativ cu dreapta cand trebuie sa imi iasa mai bine, dar este un efort...efectiv muschii se contracta, degetele se "chircesc"si imi sare creionul sau unealta de scris folosita.M-i s-a mai spus ca s-ar mai putea rezolva cu operatie la sectia de chirurgie plastica...ceva tendoane...
0
29-07-2010, ora 21:44
Tudor1992
Nu este medic/terapeut
Tudor1992
salut! De aproximativ 2 ani am primit trauma la ambele incheieturi ale miinii din cauza unei lovituri nereusite in sacul de box, si de atunci simt dureri atunci cind execut ceva efort. In rest nu am probleme cu nici un cartilaj si nu am avut vreodata, am folosti diverse creme si "glucosamine", "vitrum calciu" etc... dar efectul e minuscul, ce i-mi puteti propune???
Va multumesc anticipat!!
0
29-01-2011, ora 21:21
poschin
Nu este medic/terapeut
poschin
sal, ma dor si pe mine incheieturile mainilor mi se trage de la locul unde am muncit doua luni, descarcam marfa saci de ceapa erau aruncati si ii prindeam in mana si de atunci ma dor incheieturile mainilor au trecut vreo 2 luni de cand nu mai lucrez, ma dor cand ridic greutati mai mari simt ca ma doare osul e o durere ciudata nu stiu cum sa o explic, cand incep as ridic ma doare si ma las pagubas sau ridic cu amandoua mainile o sa ma duc la doctor saptamana care vine pana atunci ma gandeam poate ma ajuta cineva sa aflu mai multe
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Osteoartrita ar putea fi prevenită prin dietă și sport
  • Compusul din alge marine ce ar putea trata artrita
  • Nanotehnologie pentru detectarea biomarkerilor moleculari ai osteoartritei
  • Ce modificări dietetice sunt eficiente pentru reducerea simptomelor osteoartritei?
  • Antiinflamatoarele non-steroidiene cresc riscul cardiovascular la pacienții cu osteoartrită
  • De ce mă dor articulaţiile (mă lasă una şi mă ia alta)
  • Cum îți menții articulațiile sănătoase
  • Rolul estrogenului în osteoartrită și durerile lombare la femei
  •