durere la incheietura mainii | Forumul Medical ROmedic

durere la incheietura mainii

18-01-2011
mihaela jlo
Nu este medic/terapeut
mihaela jlo
buna ziua! am si eu o problema car emia aparut de vreo luna cam asa...ma dor incheieturile mainilor, nui o durere foarte tare dar persista tot timpul...oare care sa fie cauza??nu am facut nici un efort, nu am luat nimic greu in mana..si totusi ma dor!astept raspuns!
3 comentarii
0
18-01-2011, ora 11:17
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Nu am inteles localizarea anatomica: este vorba despre articulatia pumnului (radio-carpiana), despre pumn (articulatiile intercarpiene), sau despre metacarpo-falangiene.
Situatia trebuie analizata in context anamnestic (sex, greutate, profesie, antecedente), cu examinare clinica atenta din partea unui reumatolog. Poate fi o simpla suprasolicitare fizica sau poet fi debutul unei maladii reumatologice (de tip inflamator-autoimun).
Prin urmare, consultati un reumatolog.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
0
18-01-2011, ora 12:12
andreina666
Nu este medic/terapeut
andreina666
Buna ziua. Am si eu o problema la genunchiul stang. Acum 2 saptamani m-am lovit si mi-a sarit rotula, ceea ce mi s-a mai intamplat si pe la 18 ani. Acum am 23 de ani. Nu am mers la medic, pentru ca nu ma durea foarte tare si am continuat sa lucrez, desi simteam un fel de inconfort de fiecare data cand indoiam genunchiul. Acum ma doare foarte tare, mi s-am umflat si simt o pulsatie cand il ating. Ma misc greu nu pot sa indoi genunchiul si l-am legat cu fasa elastica pentru a-l tine drept. Azi dimineata am fost cu un bilet de trimitere de la medicul meu de familie pe care era bifat "urgenta", la spital la cabinetul de ortopedie, dar medicul de acolo nici macar nu a pus mana pe genunchi, si a afirmat ca o rotula sarita nu e urgenta, sa merg joi cu programare. Problema este ca pana joi trebuie sa merg la servici desi ma deplasez greu, durerea este insistenta... sunt vanzatoare la un magazin de incaltaminte si timp de 6 ore nu stau jos, trebuie sa ma urc pe scari in depozit, sa aranjer marfa, etc. Oare aceasta amanare a consultatiei mi-ar putea agrava starea? Ce s-a fac? Va rog din suflet sa-mi da-ti un raspuns!
Va multumesc! O zi buna!
0
18-01-2011, ora 14:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
O luxatie recidivata a rotulei nu constituie, intr-adevar, o urgenta terapeutica, atata timp cat a fost practicata reducerea rotulei. Problema este daca diagnosticul este corect si daca nu cumva exista leziuni supra-adaugate, care fac tratamentul mai dificil si mai urgent.
In cazul in care luxatia este izolata, se va trata functional, cu o orteza specializata pentru "centrarea" rotulei, purtata vreo 6 saptamani. In aceasta perioada puteti merge, insa trebuie la evitati la maximum atat statul in picioare cat si mersul.
Dupa cele 6 saptamani veti putea incepe o kineto-terapie specifica luxatiei de rotula (gimnastica medicala specializata, nu proceduri electrice).
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Glezna si Picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Prevenirea È™i tratamentul durerilor articulare
  • Preparate topice pentru ameliorarea durerilor articulare
  • Dureri articulare generalizate cronice (persistente, nu trec)
  • Dureri articulaÈ›ii - durerea în mai multe articulaÈ›ii
  •